Uluslararası Edirne Film Festivali başlıyor

A A

19.11.2015 - 16:55 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Uluslararası Edirne Film Festivali, 20 Kasım'da Balkan Kongre Merkezi'ndeki açılış töreniyle başlıyor.

Uluslararası Edirne Film Festivali başlıyor

Festivalin sanat yönetmeni Yıldırım Yanılmaz, festivale katılan filmlerin ulusal, uluslararası ve kısa film kategorilerinde "Günebakan ödülü" için yarışacağını söyledi.

Dereceye girenlere para ödülü de verileceğini belirten Yanılmaz, "Günebakan ödülü için Meksika, Şili, Hindistan, İran, İsrail, Rusya, Kafkas ülkeleri ve Türkiye'den 30 film yarışacak. Filmlerin gösterimi için yaklaşık binin üzerinde başvuru oldu. Ayrıca yarışmanın dışında da 100 film ve dünya seçkilerinden örnekler sunulacak " diye konuştu.

Yarın başlayacak ve 26 Kasım'a kadar devam edecek festivalde çeşitli etkinlikler düzenleneceğini dile getiren Yanılmaz, şunları kaydetti:

"Festivalde çocuklarımızı da unutmadık. Onlar için çeşitli filmler sunacağız. Engelli vatandaşlar için bir program düzenleyeceğiz.
Vizyonda bu hafta: 20 Kasım 2015
Özellikle görme engelli vatandaşlarımız için sesli, betimlemeli filmler göstereceğiz. Ayrıca işitme engelli vatandaşlarımıza işaret diliyle gösterdiğimiz filmlerin anlatımını sunacağız. Bunların dışında Sema Fener'in ses ve ışık konularını anlatan bir konferansı olacak.

Suat Gezgin ve arkadaşları belgesel konulu konferansı festivale katılanlara sunacak. Prof. Dr. Oğuz Makal'ın sinema seçkisi olacak. Ayrıca sergilerimiz olacak. Elmas Dorukkaya'nın 'Sinema Karelerinde Yaşam' adını verdiği yağlı boya resim sergisi, Erol Ağakay'ın afiş sergisi festival etkinliklerimiz arasında yer alıyor."

Uluslararası Edirne Film Festivali'nin tanıtımını 7 ülkede yaptıklarını anlatan Yanılmaz, "Önce kültürel alışveriş ve duyguların gelişimi, onun dışında da turizm açısından Edirne'yi öğrendiler. Bu ülkelerde yaşayanlar, bu tarihi kenti öğrendiler. Bizim gördüğümüz ülkelerdeki televizyoncular, gazeteciler ve etkinliğimize katılanlar Edirne'ye gelmek istiyor. Biz onları da davet ettik ve burada ağırlayacağız" dedi.