Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası 5 yıl sonra bir araya geliyor

A A

10.02.2016 - 12:27 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: DHA

Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası'nın üyeleri beş yıl sonra ilk defa Danimarka'daki Roskilde Müzik Festivali'nin açılış konserinde bir araya gelecek. Açılış konserinde orkestraya Blur ve Gorillaz gruplarının yıldızı İngiliz Damon Albarn da eşlik edecek.

Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası 5 yıl sonra bir araya geliyor

Batı klasik müziğinin yanı sıra geleneksel Arap müziği performansları ile tanınan Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası 1990 yılında 90 müzisyenle kurulmuştu.

Müzisyenlerin bir kısmı 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşından sonra Suriye'de kalmış, bir çoğu da dünyanın değişik ülkelerine gidince ekip dağılmıştı.

Topluluk beş yıldan sonra ilk defa bu konserle bir araya gelecek.

Suriye Ulusal Orkestrası ile birlikte sahne alacak olan Damon Albarn, daha önce de Şam'daki Opera House'ta orkestra ile birlikte konserler vermişti.
Coen kardeşler İstanbul Film Festivali'nde
Suriye Ulusal Orkestrası da Gorillaz Grubu'nun 2010 yılında çıkardığı "Plastic Beach" albümünde performasları ile yer almıştı.

Roskilde Müzik Festivali, 25 Haziran - 2 Temmuz arasında yapılacak, açılış konseri 29 Haziran'da verilecek.

İskandinavya ülkeleri ile Avrupa'nın diğer ülkelerinden binlerce kişiyi çeken festivalde her yıl yaklaşık 170 müzik grubu, 3 bin şarkıcı sahne alıyor. Festivali 70 bin dolayında biletli seyirci izliyor.