hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Türk Musevileri Müzesi'nden Pesah daveti

  Türk Musevileri Müzesinden Pesah daveti
  expand
  KAYNAKSerdar Korucu/ CNN TÜRK

  Yahudilerin Mısır esaretinden kurtuluşunun kutlandığı Pesah Bayramı başladı. 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, ziyaretçilerini 19 Nisan'da Pesah Sederi'ne davet ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi bu yıl ilk kez Pesah Sederi-Düzeni için kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Müze, Mısır'dan çıkışın anısına okunacak dualarla Pesah (Hamursuz) yemeklerinden oluşan bir menüyü ve geleneklerini paylaşmaya davet ediyor. 

  19 Nisan'da saat 12.30'da düzenlenecek etkinlikte kontenjan sınırlı ve katılım ücretli. Müzedeki Pesah Sederine kayıt için info@muze500.com adresine mail atmak yeterli. 

  Sekiz gün süren Pesah, İsrailoğulları'nın Mısır'daki köleliklerinden kurtulmalarının ve özgür bir halk haline gelmelerinin yıldönümü olarak kutlanır. Sözcük anlamı itibariyle "Atlama / Pas geçme" olan Pesah, Mısır ilk doğanlarına getirilen cezanın İbrani ilk doğanlarını etkilemeden geçmesine gönderme yapmakta.
  Pesah sofrasında yenilen her şeyin bir anlamı bulunuyor. Hamursuz Bayramı boyunca mayalı hamur yenilmiyor. Mısır'da Yahudilerin kölelik döneminde "fakirlik ekmeği", özgürlüğe doğru çıktıklarındaysa "özgürlük ekmeği" olarak yedikleri, hamurun mayalanmasının beklenmeden hazırlanan "matsa" sofralarda yer alıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ayrıca hem neşe ve sevinci hem de Yahudilerin atalarının esaret günlerinde yaşadıkları zorlukları ve akıttıkları 'kan'ı simgeleyen şarap, dökülen gözyaşları ve ter için tuzlu su veya kaşer Lepesah - Pesah süresince tüketilmesi uygun-  sirke, özgürlüğün tadını hatırlatan, ezilmiş elma, kuru üzüm, tarçın, hurma ve kırmızı şaraptan oluşan "haroset", bayram kurbanı anısına haşlanmış katı yumurta "betsa" Pesah Sederinde yer alanlardan bazıları... 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow