hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yahudi kültürü Avrupa Günü: Kaybolan Lisanlar

  Yahudi kültürü Avrupa Günü: Kaybolan Lisanlar
  expand

  Yahudi Kültürü Avrupa Günü'nü bu sene 27 Kasım pazar günü 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nde düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1999 yılından beri Avrupa'nın birçok şehrinde, 2001 yılından beri de Türkiye'de her yıl düzenlenen 'Yahudi Kültürü Avrupa Günü'nün bu seneki teması: Kaybolan Lisanlar.

  Türkiye topraklarında yüzyıllardır yaşamış olan Türk Yahudi toplumunun kültürü şarkılar, konserler, filmler ve Türkçe sohbetler ile Sefarad Yahudilerinin konuştuğu, günümüzde ise kaybolmakta olan Judeo Espanyol (Ladino) ve Aşkenaz Yahudilerinin lisanı Yiddiş üzerinden tanıtılacak.

  Avrupa Yahudi Kültürü Günü boyunca, "Kimdir bu Yahudi Dostum?" başlıklı etkinlikte müze ve Neve Şalom Sinagogu kompleksi içinde her anı dolu dolu bir program ziyaretçileri bekliyor olacak.

  Yazar Mario Levi kitabı 'Size Pandispanya Yaptım'dan yola çıkarak Judeo-Espanyol (Ladino) dili üzerine okurları ile sohbet edecek.

  Yazar ve yönetmen Rita Ender'in "Las Ultimas Palavras/Son Sözler" belgesel filminin Neve Şalom Sinagogu içinde yapılacak gösteriminden sonra soruların da yanıtlanacağı kısa bir söyleşi gerçekleştirilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Metin Delevi'nin küratörlüğünde 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinin düzenlediği  "Türkiye Spor Tarihinde Yahudi Sporcular" sergisi 27 Kasım günüden itibaren gezilmeye başlanabilir. Aralık sonunda kadar gezilmeye açık olacak bu sergiyi Yahudi Kültürü Avrupa gününde gezenler Zilberman Kardeşler'den Yahudi müziğine ait tınılar eşlik edecek.

  Tüm gün müze alanı içindeki Etnografya bölümünde İzmir Yahudilerini anlatan Sarit Bonfil ve Rahel Hayim'in senaryolaştırdığı "Dünden Bugüne İzmir Sefarad Düğünleri " belgesel filminin gösterimi yapılacak.

  Neve Şalom Sinagogu içinde Sabi Şamarya'nın vereceği Yahudi ezgilerini içeren klasik müzik konseri verecek.

  Ziyaretçiler, Yaşayan Kütüphane etkinliğine katılarak Yahudilik üzerine akıllarını kurcalayan, belki de önyargılı oldukları konuların cevaplarını bulacak.

  Profesyonel tur rehberi Anna Eskenazi ile "Kaybolan Dillerimizle Kaybolan Mizah" başlıklı söyleşide Judeo-Espanyol ve Yidiş lisanları üzerine konuşulacak.

  Galata'da müzenin düzenlediği Şalom Gazetesi Yazarı ve Profesyonel Tur Rehberi Mois Gabay ile kısa Yahudi turlarına katılmak, bina içindeki Gerez Kafe'de Janet-Jak Esim'in müzikleri eşliğinde Sefarad  lezzetlerini keşfetmek, Türk Yahudileri müzesini rehberlerimizle gezmek, Müze Dükkan'dan kitap, cd ve çeşitli tasarım objelerini temin etmek de mümkün olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İzzet Bana'nın şefliğini, Cenk Rofe'nin solistliğini yapacağı Estreyikas D'Estambol grubundan düğün şarkılarının açıklamalarıyla icra edilmesinin ardından gerçekleşecek temsili düğünle misafirler bu törene tanıklık edecekler.

  Kimdir bu Yahudi komşum etkinliği; Yahudi Kültürü Avrupa Günü Uluslararası oluşumu çerçevesinde 500.Yıl Vakfı tarafından Türk Musevileri Müzesi'nde düzenlenmektedir.

  Etkinliklere katılmak için www.muze500.com adresine giriş yaparak form doldurması gerekmektedir. 

  Yahudi kültürü Avrupa Günü: Kaybolan Lisanlar

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow