magazin haberleri

Cem Yılmaz'ın yapay zeka yorumu

Cem Yılmaz'ın yapay zeka yorumu

Yapay zekayı değerlendiren Cem Yılmaz, “Şöyle düşünmek gerekiyor; ‘Normal zekâdan ne fayda gördük ki yapayından fayda göreceğiz.’ Çünkü zekilerin acı çektiği bir gerçek. Dolayısıyla yapay zekanın bizimle olumsuz bir mücadeleye gireceğini düşünmüyorum. Ben bir olumsuzluk görmüyorum. Beni bir bilgisayarın döveceğini sanmıyorum. Çünkü joystick bende” dedi.

Oyuncu, ses sanatçısı, müzisyen, film yapımcısı, komedyen, senarist, karikatürist ve daha fazlası... Bu kadar fazla beceri ve yetenek isteyen işi kim yapabiliyor diye sorduklarında çok fazla düşünmeye gerek yok. Akla gelen ilk isim tabii ki Cem Yılmaz.


Hem stand up şovlarında hem de yaptığı filmlerde sık sık teknolojiye yer veren Cem Yılmaz ile önceki hafta düzenlenen Webrazzi Summit’17 konferasında Hürriyet gazetesinden Ahmet Can ile bir araya geldi.


Buluşmaya da İş Bankası ile yaptığı son İşCep kampanyasının reklam filmleri vesile oldu. Akıllı teknolojilerden yapay zekâya kadar birçok farklı konuda konuştuğumuz Cem Yılmaz, yapay zekâ hakkında söylediği “Normal zekâdan ne fayda gördük ki yapayından fayda göreceğiz” sözleri sohbetimizin en dikkat çekici anlarından biri oldu.


Akıllı telefon, akıllı saat veya akıllı televizyon gibi akıllı teknolojileri kullanırken insanların kendini daha doğru konumlamasını gerektiğini anlatan Cem Yılmaz, “2000’li yılların başında akıllı fırınlarla ilgili bir esprim vardı. Akıllı fırın ne yapıyor acaba? Kol böreği yapıyorsun, kalorisi yüksek diye yapmıyor mu?


Cihazlar aslında şunu demeyi çalışıyor: “Akıllı ol!” Bizleri uyarmaya çalışıyorlar. Cihazlar şunu demek istiyor: ‘Beni sen yaptın. Ne olur senden daha akıllı olduğumu ispatlayacak davranışlarda bulunma.’ Yani telefon akıllıysa ve bu bizim elimizdeyse istediğimiz zaman kapatabiliyorsak bizim bundan daha akıllı olmamız lazım. Ben de kendim için şunu düşünüyordum; Cem abi seni Ferrari’de gördüm. Eğer ben Ferrari’den daha ilgi çekici ve parlak değilsem, zaten o araca binmemem gerekiyordu” dedi.


Yazının tümünü okumak için tıklayınız

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS