magazin haberleri

90'lara damga vuran yerli diziler

Yayınlandıkları dönemde oldukça büyük bir izleyici kitlesine sahip olan ve 1990'ların unutulmaz dizileri olarak akıllarda yer eden yerli yapımları bir araya getirdik.Kara Melek
Kara Melek 1997 yapımı, dram/macera türünde Star TV'de yayınlanan, başrollerini Sanem Çelik, Ece Uslu, Mustafa Alabora ve Zerrin Arbaş'ın oynadığı televiyon dizisidir. Kara Melek yayınlandığı dönemlerde yüksek reyting alan bir dizi olmuştur. Yapımcılığı Eylül TV tarafından gerçekleştirilen dizinin yönetmenliğini birinci sezonda Uğur Erkır, diğer sezonlarda Türkan Derya üstlenmiştir.
Aynalı Tahir
Aynalı Tahir mahallesinde bir gurup arkadaşıyla düzen sağlamaya çalışan bir karakter...En büyük rakibi de Tilki'dir. Aynalı, Tilki'yi bıçaklayıp hapse girdiğinden artık mahallenin kontrolü Tilki'dedir...Bütün mahalle Aynalı Tahir'in biran önce hapisten çıkıp Tilki ye yaptıklarını ödetmesi gerektiğini düşünmektedir..Daha bir dolu sürprizle dram ve ailevi bağlar üzerine kurgulanmış zamanın reyting rekortmeni dizisi..
Ayrılsak da Beraberiz
Berna ile Teoman iyi bir aile kurmak için evlenmişler; ancak şiddetli geçimsizlik nedeniyle ilk celsede boşanmışlardır. İkisi de ortak satın aldıkları evden ayrılmak istemeyince, salonu bir paravanla ortadan ikiye ayırarak, boşanmış olarak aynı evde yaşamaya devam ederler. Aslında birbirlerini hala sevdikleri ancak söylemekten çekindikleri için, eski eşlerinin başka biriyle ilişkiye girmelerini istemez ve birbirlerini sürekli kontrol ederler.
Baba Evi
Dizi bir ailenin yaşadığı olaylar silsilesini anlatır. Baba Mahmut, anne Nurten, kızlar Bilge, Safiye, erkek çocuklar Çetin, Metin ve eşleri Oya ile Zeliha'nın yaşamları üzerine kuruludur. Küçük kız Bilge’nin aile bireyleri ve özellikle babası ile olan anlaşmazlıkları ve aile bireylerinin birbirleri ile olan ilişkileri dizinin ana konusudur.
Baskül Ailesi
Üç çocuklu bir ailenin aşırı yemek yeme alışkanlıkları yüzünden başlarına gelenler, seyyar bir satıcının onlara zayıflama ürünleri satarak zayıflamayı vadetmesi gibi olayların geçtiği güzel fakat yaklaşık 13 bölümden oluşmuş bir komedi dizisi.
Bir Demet Tiyatro
Çıtır Ailesi ve çevresindekilerin başından geçen hayata dair komik olayları konu alır.
Canısı
Başrollerinde İbrahim Erkal ve Emine Ün'ün yer aldığı dram dizisidir.
Çarli
Talat Sanal'a Amerika'da vefat eden ağabeyinden emanet edilen maymun Çarli'nin Türkiye'deki hikayesi anlatılır.
Çiçek Taksi
İstanbul da bir taksi durağı... Durağın sahibi eski usta şoförlerden Ramazan. Kulağı kesik, ağır, oturaklı ve babacan... Ve Artist Celal’den Şeker Kazım’a, Kenan’dan Ömer’e, Erdal’dan Ekrem’e ve durağın çaycısı Abuzer’e uzanan büyük bir taksici ailesi... Her birinin aileleri, bitmez tükenmez sorunları, çelişkileri, müşterileri ile başlarından geçen bir sürü olayları var. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman neşeli, ama çoğunlukla komik öyküleri var. Taksi durağı deyip geçmeyin, küçük bir Türkiye’yi izleyeceksiniz kahkahalarınızı tutmaya çalışırken. Sol şeridin bu değişmeyen komedi dizisi, hem beyinlerimize, hem yüreklerimize dokunmayı başarırken doyasıya gülmenin keyfini de yaşatıyor.
Çılgın Bediş
10 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Başrollerini Yonca Evcimik, Çiçek Dilligil ve Cenk Torun'un paylaştığı dizide, olaylar bir lise arkadaş grubu arasında geçmektedir.
Deli Yürek
11 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Askerden izne geldiği sırada kan kardeşi Ali, kız kardeşi Nazlı, arkadaşı Gülçin ile parkta gezmek için durdukları sırada, terör örgütü tarafından pusuya düşürülen askeri araca ateş açıldığı sırada Yusuf Miroğlu, teröristler ile çatışmış ve çatışma sonrasında medya tarafından kahraman ilan edilmiştir. Askerden geldikten sonrasında çocukluğundan beri ilgi duyduğu Kara Hamit'in karşısına çıkar ancak Kara Hamit, Yusuf'u tanımaz. Aynı gün Kara Hamit silahlı saldırıdan Yusuf Miroğlu tarafından kurtulduğu için, Yusuf Miroğlu bir anda tüm gözleri üzerine çevirmiştir. Askerlik arkadaşı olan Yılmaz ile bu sırada karşılaşmıştır. Yılmaz, Kesik Recep'in adamı olduğu için Yusuf'u Recep'in yanına götürmüştür ama Recep'in Kara Hamit'e düzenlemiş olduğu suikastın Yusuf Miroğlu tarafından önlendiğini bildiği için, ters davranmıştır. Böylelikle Yusuf Miroğlu, Kara Hamit'in yanında olmuş ve burada mafya alemine nam salmıştır.
Eyvah Babam
12 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Kızının büyüdüğünü kabul edemeyen ve onu erkek arkadaşlarından kıskanan babanın başından geçen olaylar, baba - kız arasındaki kuşak çatışması komik bir dille anlatılmıştır.
Ferhunde Hanımlar
13 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Başrollerinde Beyhan Saran, Baykal Saran, Güven Hokna, Melek Baykal ve Şahap Sayılgan'ın yer aldığı ekranların uzun soluklu ve günlük yayınlanmış televizyon dizilerindendir.
Gerçek Kesit
14 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Geçmişte yaşanmış veya günümüzde yaşanabilecek olayları canlandıran bir dizidir. Dizide her türlü konuya yer verilmektedir. Kız kaçırma, adam öldürme, hırsızlık vb. konular dizinin ana öğelerindendir.
Gülşen Abi
15 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Haberin Olsun gazetesinde okurların kendisine mektup yazarak ilettiği sorunlarına köşesinde çözüm arayan "Gülşen Abi" lakaplı gazeteci Abidin'in iş yaşamı ve özel yaşamı boyunca karşılaştığı gülünç durumlar konu edinilmiştir. Ana karakter gerçekten var olan ve dizideki karakterle aynı işi yapan "Güzin Abla"dan esinlenmiş ve karakterin cinsiyet farkı göz önünde bulundurularak diziye uyarlanmıştır.
İkinci Bahar
16 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Gaziantepli kebap üstadı Ali Haydar (Şener Şen) ile Hanım (Türkân Şoray) adlı işe ihtiyacı olan iki çocuklu dul bir kadının hayat mücadelesinde, her türlü zorluk içinde işte ve aşkta ‘‘İkinci Bahar’’ı yaşamaya başlamalarının hikayesi.
İz Peşinde
17 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Başrollerin de Mehmet Aslantuğ, Erol Taş, Gülen Karaman ve Osman Yağmurdereli gibi oyuncuların oynadığı Avni Özgürel'in eserinden televizyona uyarlanmış aksiyon polisiye dizisi.
Kaygısızlar
18 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Memnun Kaygısız, Ordulu ve çapkın biridir. Sabriye onun ilk karısıdır. Birkaç yıl sonra çeşmenin başında Terbiye'yi görür ve o an ona aşık olur. Yine birkaç yıl geçmeden tarlada Kafiye'yi görür. Bu üç eşinden tam 36 çocuğu olur. Evi geçindirmek konusunda ne yapacağını bilmeyen Memnun'un aklına, asker arkadaşı ve tertibi İsmail'in yanına, yani İstanbul'a gitmek gelir. Artık İsmail'in başı Memnun, üç karısı ve 36 çocuğu ile derttedir. Tabii hanımı Zeynep ve ev sahipleri Hacı Gaffur Bey'in de.
Kaynanalar
19 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Anadolu'dan Ankara'ya göç eden Nuri Kantar ve ailesinin büyük şehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabası anlatılmıştır.
Küçük İbo
20 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
İbo, küçük yaşta anne ve babasını kaybettiği için amcası Hasan'ın yanına sığınır. Yengesi Cemile tarafından sürekli zulüm görmektedir. Okumayı çok ister; ancak amcasının gücü ancak kendi çocuklarını okutmaya yetmektedir. İbo ise gündüzleri kahvede çalışıp, geceleri saz çalıp söyler. İdolü, İbrahim Tatlıses'tir. Mahalleli tarafından oldukça sevilmektedir. İbo'nun yengesi, amcasını en yakın arkadaşı Mehmet'le aldatmaktadır. İbo, bir gün onları yakalar ve hikayenin en merak uyandırıcı olayları gelişmeye başlar. İbo'nun en yakın arkadaşı ise zengin bir aile olan Aysel ve Cezmi'nin kızları olan Mine'dir. Mine, ailesinin öz evladı değildir ve ailesi bunu ondan sır gibi saklamaktadır.
Mahallenin Muhtarları
21 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Temel, muhtar beyin kızı Fadime'nin peşinden koşturup durdu. Zaman zaman kafasına terlik, süpürge, çiçek fırlattı Fadime. Zor kadındı. Ama sevdasından vazgeçmedi Temel. Uzun süre uğraştırdı Temel'i en sonunda nişanlandı Temel ve Fadime. Evlenecekleri gün evde ütü yapan Fadime hayallere daldı.
Ruhsar
22 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Dizi Ruhsar ve Mazhar adında iki insanın ölümsüz aşklarını ve başlarından geçen tuhaf olayları anlatır.
Sıcak Saatler
23 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Sedat Yalçın, gözü pek bir televizyon gazetecisidir. Zorlu ve esrarengiz maceraların içine girmekten geri durmayacaktır. Buket Hazal ise Sedat Yalçın'ın ekibine yeni katılanlardan biridir. Önce sürtüşmelerle başlayan arkadaşlıkları, bu ilişkinin farklı boyutlara kaymasını engellemeyecektir. Remzi Baba, Cehennem Cevdet, Rıfat Hazal, Komiser Doğan, gazeteci Coşkun ve Ayşe ve diğer karakterler ise bu maceranın içinde kendilerine bir köşe kapmaktan geri durmayacaklardır.
Sıdıka
24 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Sıdıka Saka ve İstanbul'un bir kenar mahallesinde yaşayan Sinoplu Saka ailesinin maceralarını anlatır. Sıdıka okula gönderilmemiş olsa da kendisini eğitebilmiş, kitap okuyan, espritüel bir ev kızıdır. Aklı az olan bir abisi, baskıcı ve alkolik bir babası, Sıdıka'nın sorunlu olduğunu düşünen ve bir an önce onu evlendirmek niyetinde olan bir annesi vardır. Sıdıka'nın günleri evde kapalı kalarak geçmektedir ve dış dünya ile tek bağlantısı pencereden dışarıyı izlemektir.
Sırılsıklam
25 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
İbrahim Erkal'ın, Sırılsıklam adlı albümünden adını almıştır. Dizinin yönetmenliğini önceki dizide de olduğu gibi Temel Gürsu yapmıştır. Baş rolünde İbrahim Erkal'ın oynadığı dizide baş role eşlik eden isim Melis Yamalıoğlu olmuştur.
Süper Baba
26 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Dizide üç çocuklu boşanmış bir baba olan Fikret Aksu'nun namı diğer Fiko (Şevket Altuğ)'nun çocuklarıyla olan ilişkileri ve aşkları konu alınmıştır. Fiko, Çengelköy'de sabit bir işi olmayan yardımsever bir insandır. İlk aşkı, en yakın arkadaşı Nihat (Sümer Tilmaç)'ın kız kardeşi İpek (Jülide Kural)tir ve Fiko, hayatındaki en büyük hatayı yaparak Şule adındaki zengin bir kadınla evlenir. Bu evlilikten 3 çocuğu olan Fiko, İpek'i bir türlü unutamaz ve birkaç yıl sonra boşanır.
Şaşıfelek Çıkmazı
27 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Özellikle güçlü kadın karakterleri ve doğal yazılmış diyalogları ile, bugüne kadar yayınlanmış Türk dizileri içerisinde, kendisine özgü bir yer edindi.
Şehnaz Tango
28 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Dizi, ayakları yere basan, ciddi bir kadın olan Şehnaz ile onun bulutlarda dolaşan "Tango" lakaplı eski kocası Muhsin arasında yaşanan bazen komik, bazen de hüzünlü aşk öyküsünü anlatıyor.
Tatlı Kaçıklar
29 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Dizinin kahramanları Rafet ile Saffet biri spor foto muhabiri diğeri ise spor yazarı Birbirinden ayrılmaz iki arkadaştırlar ama karakterleri birbirine tamamen zıt iki arkadaştırlar Rafet gamsız, vurdumduymaz ,dağınık ve çapkın Saffet ise derli toplu, titiz ,becerikli ve duygulu bir kişiliğe sahiptir Bu iki arkadaşın hayatta birleştirdiği tek nokta vardır ikisininde karılarından ayrılıp aynı evde yaşamaya mecbur olmalarıdır
Üvey Baba
30 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
üvey bir baba büyük bir mirası olan küçük kız ve bu mirasın üzerine konmak için kızını öldürmeye karar veren fakat bunu hiçbir zaman başaramayan bir alkoliğin öyküsü
Yılan Hikayesi
31 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Dizide köyden kaçan Zeyno'nun Memoli ile karşılaşıp birlikte yaşadığı maceralar anlatılmaktadır.
Bizimkiler
32 / 32
90'lara damga vuran yerli diziler
Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatıyordu.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS