Palyatif bakım nedir? Mucize Doktor'da geçen Palyatif bakım servisi ne demek? Terminal dönem hasta ne demek?

Palyatif bakım nedir? Mucize Doktor'da geçen Palyatif bakım servisi ne demek? Terminal dönem hasta ne demek?

Palyatif bakım nedir? Mucize Doktor'da geçen Palyatif bakım servisi ne demek? Terminal dönem hasta ne demek?

Perşembe akşamları ekrana gelen Mucize Doktor dizisinde konu olan palyatif bakım ile ilgili detaylar merak konusu oldu. Peki, dizideki Ali Vefa karakteriyle gündeme gelen palyatif bakım nedir? Palyatif bakım servisi ve terminal hasta ne demek?

Mucize Doktor’da Ali Vefa karakteriyle gündeme gelmesiyle palyatif bakım servisi ne demek sorusu araştırılmaya başlandı. İşte hasta ve hasta yakınlarının fizyolojik, psikolojik, sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanmasını kapsayan bir süreci kapsayan palyatif bakım servisine ve terminal dönem hastaya dair detaylar..

TERMİNAL DÖNEM HASTA NEDİR? 

Terminal dönem, yaşamsal fonksiyonların belirli bir süre içinde sonlanmasının beklendiği süre olarak tanımlanmaktadır. Terminal dönem, hastanın yaşamdaki son evresine verilen isimdir. Terminal dönem, ölümle sonuçlanan hastalıklara yakalanmış kişilerde hayatlarının son kısmıdır. Terminal dönemdeki hastanın vücudunda çeşitli negatif değişimler meydana gelir. Bu süre ortalama 72 saat olmakla birlikte, 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Terminal dönemde (son 6 ay) hastanın semptomları daha agresif palyasyon gerektirir. Son 48 saat ise palyatif bakımın tüm süreçlerinden ayrıcalık gösteren bir dönemdir. Primer hastalık daha önemsiz hale gelir, semptomların kontrolü ve ailenin desteklenmesi daha önceliklidir.

PALYATİF BAKIM SERVİSİ NE DEMEK?

Palyatif bakım, hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir. Bu bakım kanser hastalığının ve tedavisinin ortaya çıkardığı semptomları azaltmak ve ortadan kaldırmak için sunulan bir hizmettir. Aynı zamanda “destekleyici bakım” olarak da bilinir. 

PALYATİF BAKIM NE KADAR SÜRER?

Bakımın süresi hastanın hastalığının düzeyine ve aşamasına göre farklılık gösteriyor. Bakım hizmeti alan kişilerde bakımın ne kadar süreceğinden ziyade belirtilerin ne kadar hafiflediğine ve sağlık durumun düzeyine odaklanılıyor. Dolayısıyla bakımın belirli bir süresinden bahsetmek mümkün olmayabiliyor.