hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi konusu nedir? Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi?

  Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi konusu nedir Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi uyarlama mı gerçek hayat hikayesi mi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  TRT 1 ekranlarında yeni sezonda yayınlanacak olan Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi dizisinin konusu araştırılıyor. Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi dizisinde tarihi konulara da yer verilecek. Peki ama Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi dizisinin konusu ne, uyarlama mı, gerçek hayat hikayesi mi?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi dizisinin Platolarda çekileceği biliniyor. Haçlı istilalarının İslam Alemini kavurduğu 12. yüzyılın anlatılacağı dizinin konusu merak ediliyor. İşte Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi dizisinin konusu.

  Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi konusu nedir?

  Haçlı istilalarının İslam Alemini kasıp kavurduğu 12.yy da Müslümanlar arasındaki birlik ve düzen bozulmuş, başta mukaddes şehir Kudüs olmak üzere birçok İslam toprağı Haçlıların eline geçmiştir. Selahaddin, “Cihana adalet Kudüs’e hürriyet” anlayışıyla yetişmiş, bu uğurda Haçlılar ile cenk eden Zengi Devleti himayesindeki Serhad Gazileri’nin başıdır. Tapınak Şövalyeleri, Kudüs’ün kilidi olan Askalan şehrini kuşatırlar. Askalan düşerse Kudüs güçlenecek, Zengi toprakları da tehlike altında olacaktır. Selahaddin buna engel olmak için Askalanlılar’a yardım etmek ister. Fakat büyük bir sorun vardır: Askalanlılar, Zengilere düşmandır. Bu sebeple devlet divanından Selahaddin’e izin çıkmaz. Fakat Selahaddin divan kararına rağmen Askalanlılar’a yardıma gider. Selahaddin’i şimdi zorlu engeller bekliyordur. Bu zorlu savaşın ortasında Askalan emirinin kızı Süreyya ile aralarında sevda kıvılcımı tutuşur. Fakat bu savaşta birlik olsalar da ikisi de düşman taraftadır. Yüreklerine düşen sevda kıvılcımı büyüyecek midir yoksa bu savaş düşmanlıkları daha da mı alevlendirecektir? Selahaddin, Askalan’ı kurtarıp hedefine ulaşabilecek midir? Devletin ve sultanın emrini çiğneyip Askalan’a gittiği için cezalandırılacak mıdır?

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow