Nilgün Belgün: Kadın gerçekten severse birlikte olur ama erkekler hep heyecan peşinde

Nilgün Belgün: Kadın gerçekten severse birlikte olur ama erkekler hep heyecan peşinde

Nilgün Belgün: Kadın gerçekten severse birlikte olur ama erkekler hep heyecan peşinde

Usta oyuncu Nilgün Belgün ile bu kez yeni şarkısı için buluştuk. On parmağında on marifet olan Nilgün Belgün, hem şarkısı hem de klibiyle bizleri 70’lere götürüyor. Posta'dan Alev GÜRSOY CİMİN, ünlü sanatçıyla hem şarkıcılık serüvenini hem de hayatı konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şaşırttınız bizi. Nereden çıktı şarkıcılık serüveni?

Aslında hep istiyordum. Vaktini bekledim belki de. Geçenlerde birisi, “Nilgün Belgin’deki azim TL’de olsa, ekonomi kalkınır” yazmış. Ben her sene değişik şeyler yapmayı severim. Geçen sene de ‘Kalpten Kalbe’ diye yeni bir oyun yapmıştım. Tek kişilik oyunumda 10. yılımı doldurdum. 80’ler hep çalınıyordu ama 70’lere ait çok az şarkı var. 70’li yılların müziklerine aşıktım ben. Polat Yağcı çok sıcak baktı bu işe. Sonra Metin Özülkü’yle şarkılar üzerine çalıştık. Sekiz şarkı seçtik. ‘Ama Neden’ şarkısını Türkan Şoray, bir filminde Semiramis Pekkan’ın sesinden söylüyordu. Bu şarkıyı kendime yakıştırdım ve çıkışı yaptık. Devamı da gelecek.

İyi bir şarkıcı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ben konservatuarda hem tiyatro hem şan okudum. Eğitilmiş bir ses rengim var. Kulağım da çok iyidir. Oyunculuk yaparken de hep şarkılar söyledim. Konservatuardan sonra Rum şarkıları söylerdim. O zamanlar bana kaset teklifi gelmişti ama ben oyunculuğa ağırlık vermiştim. İyi bir oyuncu olmak istedim.

‘NİLGÜN BELGÜN’DEKİ AZİM TL’DE OLSA EKONOMİ KALKINIR’

Şarkıcılık nasıl bir hismiş?

Şarkıcılıktan öte bir şey bu. 70’li yılların şarkılarını söylemek hayalimdi. Yoksa ben tek kişilik oyunumda da şarkılar söyledim. Yani şarkıcılığa yabancı biri değilim. Benim amacım insanları yeniden 70’li yıllara götürmek, nostalji yapmak, Yeşilçam’ı da yad etmek.

EN BEĞENDİĞİM ERKEK CÜNEYT ARKIN’DI

Yeşilçam da mazide kaldı. Cüneyt Arkın’ı da kaybettik…

Ona çok ama çok hayrandım. Hayatımda en beğendiğim erkek Cüneyt Arkın’dı, ikinci de Tarık Akan. Cüneyt Arkın, dünyanın en yakışıklı aktörlerinden biri. Ortaokuldayken bir gün Beyoğlu’na gittim. Bir baktım Cüneyt Arkın! Hayranlıkla bakakaldım ve önümdeki elektrik direğine çarptım. Gözüm mosmor eve gittim. Yıllar sonra Tarık Akan’ın ölüm yıldönümünde oturuyorduk tiyatroda. O sırada Cüneyt Arkın girdi içeri, yer yoktu. Hemen ayağa kalktım, yerimi verdim. “Hiç değişmemişsin” dedi bana. Demek ki o da beni izlermiş. Eşi Betül Hanım’la aynı kuaföre gidiyorduk. Hep ona selam söylerdim.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ÖPÜŞME SAHNESİ GELMEDİ, GELSE ÖPÜŞÜRDÜM

Kariyeriniz boyunca öpüşme sahneniz olmadı. Özel bir sebebi var mı?

Benimki birazcık tesadüf oldu. Öpüşme sahnesi gelmedi. Gelse öpüşürdüm. Yeşilçam’da Kemal Sunal’la başrol teklifi gelmişti. Orada bir panik yaşamıştım, öpüşme sahneleri olursa diye. Yönetmenimize çekindiğimi söyledim. O da bana, “Kemal istesen de öpüşmez” dedi. Kemal Sunal’ın kuralları varmış. Öpüşmez, sevişmezmiş. Bunu kimse bilmez. Ben de o gün öğrendim.

Bugün öpüşme sahnesi gelse, ne dersiniz?

Bu saatten sonra kendime yakıştırmam öpüşmeleri, sevişmeleri. Gençken bile çekinmişim.

Dizilerde görecek miyiz sizi?

Genelde komedi için beni uygun görüyorlar ama ben drama oynamak istiyorum. İyi bir rol olursa oynarım tabii.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KADIN ALDATIRSA KİMSE ANLAMAZ AMA ERKEK YÜZÜNE GÖZÜNE BULAŞTIRIR

İstatistiklere göre son dönemde kadınlar daha çok aldatıyormuş…

Kadın aldatırsa kimse anlamaz ama erkek yüzüne gözüne bulaştırır.

Hiç aldattınız mı?

Kimseyi aldatmadım. Arkadaşımı bile aldatmam ben. Çünkü bu duygu çok kötü. Bir kere aldatıldım, çok üzüldüm. O dönem telesekreter vardı, o konuşmaları duydum. Yalvarmalarına rağmen tabii ki hemen ayrıldım. Affetmem asla. Affettiğin zaman aynısını yeniden yaşayabilirsin. Aldatma, bir karakter zafiyeti. O yüzden en baştan bitiririm.

‘Kadın ayrı erkek ayrı’ diyorsunuz şarkıda. Hangi noktalarda ayrı sizce?

Kadınlar daha kıvrımlı, daha sorumluluk sahibidir. Erkekler de güce, paraya önem verir. Kadın gerçekten severse bir erkekle birlikte olur. Ama erkekler daha heyecan peşinde. Kadınlar daha duygulu. En önemli özelliği doğurganlığı zaten.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BİR KADININ GÜZELLİK REÇETESİ YAYDIĞI ENERJİDİR

Sinemada güzellik derecelendirmesi yapsanız, kendinizi kaçıncı sıraya koyardınız?

Sadece bakımlı bir kadınım. Dikkat ederim kendime. Fazla da kilo almamaya dikkat ederim. Benim hiç güzellik iddiam yoktur.

Bir kadının güzellik reçetesi nedir?

Yaydığı enerjidir. Bu çok önemli. Öyle bir tavrın, tarzın vardır ki herkese çok güzel gelirsin. Böyle biriyle daha uzun vakit geçirebilirsin. Yani sadece güzellik yetmez.

YAKIŞIKLI ERKEK SEVERİM BEN

Bir erkekte ne ararsınız?

Yakışıklı olsun isterim. Babam da çok yakışıklıydı. Yakışıklı erkek severim ben. Gülen, hoşgörülü erkek de severim. Başarılı olsun da isterim. İyi bir baba da olmalı.

BÜTÜN EŞLERİM BENDEN KÜÇÜKTÜ BU BİR SORUN DEĞİL

Kendinizden yaşça küçük biriyle beraber olur musunuz?

Bütün eşlerim benden küçüktü. Bu bir sorun değil. Enerjisi olan insanları seviyorum. O enerji insanı zaten genç tutar. Beş-altı yaş farkı önemli değil. 20-30 yaş küçük birini istemem tabii.

SEKSTE BAŞARILI OLAN İLİŞKİLER UZUN SÜRER

Kadınların seksi önemsemediği söylenir hep. Sizin hayatındaki yeri ne?

İyi ilişkileri olan insanların seks hayatları çok iyidir diye düşünürüm. Seks insanları en çok yakınlaştıran şeydir. Sekste başarılı olan ilişkiler uzun sürer. Bu utanılacak bir şey değil. Yemek yemek gibi bir şey. Seks önemlidir.

Şu anda nasıl bir hayatınız var?

Aşk yok şu anda. Sade bir hayatım var. Artık daha zor beğeniyorum.

ESKİDEN MARKET POŞETLERİNİ DOLDURURDUM ŞİMDİ YAPAMIYORUM

Hayat çok zorlaştı. Herkes pahalılıktan şikayetçi. Sizde durum nedir?

Benim de hayatımı etkiliyor tabii. Orta sınıftayım. Tiyatro oyuncusuyum ben. Orta sınıf artık yok olmaya başladı. Çok üzülüyorum buna. Ya çok zengin var ya da çok fakir. Orta sınıf nerede? Eskiden market poşetlerini doldururdum, şimdi yapamıyorum. Keyif aldığım şeylerden artık fedakarlık yapıyorum. Nereye kadar gidecek, bilmiyorum.