magazin haberleri

'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor?

Selami Şahin'in şarkılarını Meral Zeren'e yazdığını biliyor musunuz? Salako, Köyden İndim Şehire, Banker Bilo, Duvardaki Kan ve daha fazlası… Yeşilçam’ın defalarca izlenen efsane filmlerinde rol alan Meral Zeren şimdi ne yapıyor?'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Salako
Türkiye Meral Zeren’i ‘Salako’ filmindeki Emine karakteriyle tanıdı. Meral Zeren’in hayatı ise bu film sayesinde değişti. 1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Meral Zeren aslında Diyarbakırlı muhafazakar bir babanın kızıydı.

'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Salako
Annesi üzerine getirilen kumaya tepki vererek İstanbul’a kaçtığı sırada Meral Zeren’e hamileydi. İstanbul’da dünyaya gelen Zeren maddi zorluklarla ilk ve orta öğrenimini gördü. Lise eğitimi almayan Zeren 15 yaşında sahnelerde şarkıcılık yapmaya başladı.

'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Salako
Zeren sahnelerde şarkıcılık yaptığı yıllarda dönemin ünlü yönetmenleri Atıf Yılmaz ve Memduh Ün tarafından keşfedildi. Zeren keşfedilmesinin ardından Yeşilçam’ın ‘efsane’ filmlerinde önemli roller aldı.

'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Salako
Battal Gazi’nin İntikamı’nın Ayşe’si, Salako’nun ve Köyden İndim Şehire’nin Emine’si, Banker Bilo’nun Zeyno’su Meral Zeren Selami Şahin’den Türk Sanat Müziği dersleri aldı ve Zeki Müren, Ajda Pekkan gibi isimlerle de çalışma fırsatı buldu.

'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Instagram
1978 yılında ‘Kalbinden Atma Beni&Hercai’ isimli bir 45’lik çıkaran Zeren’in yükselişi bu yıllarda da devam etti. Meral Zeren o dönemi şöyle anlatmıştı: 'Seks filmleri furyası başlayınca sinema filmi çekilmez oldu. Ben de o yıllarda Selami Şahin'den müzik dersleri almaya başladım ve sahnelere döndüm. En son büyük filmim Banker Bilo olmuştur.'
'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Şaşkın Damat
Meral Zeren 1975-1978 yılında Selami Şahin’le birlikte yaşadı. Bu birliktelik sırasında Selami Şahin Meral Zeren’e ‘Sensiz Olmuyor’ ve ‘Sen Mevsimler Gibisin Değişirsin Sevgilim’ isimli şarkılarını yazdı.

1992 yılında Bebek’e yerleşen Zeren geçtiğimiz yıllarda basın mensupları tarafından görüntülendi. En son 2011 yılında bir dizide rol alan Zeren şimdilerde ekranlardan uzak bir hayat yaşıyor ama onu Bebek sahilinde denize girerken görmek mümkün. Bir dönem kredi kartı borçlarıyla başı dertte olan Zeren 'Çalıştığım yıllarda çok israf etmişim. Kürklere ve sahne kostümlerine ödediğim parayla birden fazla ev alınmıştı. Çok pişmanım. Kimse bana akıl vermedi.' demişti.
Yaz aylarını yüzerek ve sahilde güneşlenerek değerlendirdiğini söyleyen Zeren, “Benim evim burada. Ben de denize girmeye geliyorum. Birkaç gündür yağmur vardı. Bugün güneş çıktı ben de geleyim dedim. Güneşleniyorum. Stres atıyorum. Bronzlaşıp güzelleşiyorum” dedi.

Oldukça kilo aldığı görülen Zeren, yaz aylarında Bebek Parkı’nda güneşlenip denize girdiğini ve en büyük zevkinin midye toplamak olduğunu söyledi.
Meral Zeren, "Artık zor günler geride kaldı. Çok eskidendi. Kredi kartı problemlerim olmuştu şu an çok şükür iyi durumdayım" dedi. Bu yaz tatile gidemediğini belirten unutulmaz oyuncu, "Boğaz’ın suyu çok temiz. Midye topluyorum, yürüyüş yapıyorum, spor yapıyorum sağlıklı oluyor" diye konuştu.
'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Köyden İndim Şehire
'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Salako
'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Instagram
'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Köyden İndim Şehire
'Salako'nun Emine'si şimdi ne yapıyor? ©Film sahnesi / Banker Bilo
Kemal Sunal'ın unutulmayan filmleri
O, Türkiye'nin gülen yüzüydü. Sayısız filmde oynadı. İçimizden biriydi. Yoksulken de, işçiyken de, saf bir çöpçü ve uyanık bir başkanı oynarken de halktan olmayı başardı. Yaşasaydı 72 yaşında olacaktı, Türk sinemasının unutulmayan kahramanı Kemal Sunal iyi ki doğdu, iyi ki yaşadı. İşte Kemal Sunal'ın efsane filmlerinden bazıları...
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS