hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ünlü sanatçı Yüksel Uzel hayatını kaybetti

  Türk sanat müziğinin önde gelen isimlerinden Yüksel Uzel, 74 yaşında hayata veda etti. Yıllar önce geçirdiği beyin kanaması nedeniyle sahneleri bırakan ve Güney Afrika'ya yerleşen Uzel, bir süredir kanserle mücadele ediyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİR USTA DAHA ARAMIZDAN AYRILDI

  Bir Seni Bir Gülü Öptüm, Yıllar Yorgun Ben Yorgun, Al Aşkını Ver Gönlümü ve daha nicesi... Bir döneme şarkılarıyla damga vuran Türk sanat müziğinin usta ismi Yüksel Uzel, hayata veda etti.

  USTA SANATÇI BİR SÜREDİR KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYORDU

  1997'de yılında beyin kanaması nedeniyle uzun süre tedavi gören Yüksel Uzel, iyileştikten sonra sahneleri bıraktı. İki yıl sonra Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentine yerleşti. Bu şehirde satın aldığı butik oteli işleten Uzel, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Ancak bedeni daha fazla dayanamadı. Acı haberi kızı Arzu Uzel, "Annem, hakka yürüdü. Cenaze namazını, salı günü ikindi namazına müteakip planlıyoruz" sözleriyle duyurdu.

  YÜKSEL UZEL KİMDİR?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Asıl adı Yüksel Katmer olan Yüksel Uzel, müzik kariyerine 1975'te İstanbul Belediye Konservatuvarı'ında korist olarak başladı. Uzel, ilk kez 1978 yılında Büyük Maksim Gazinosu'nda sahne aldı. Büyük bir şöhret kazandı ve halk tarafından da çok sevildi. Uzel, ilk albümünü 1983 yılında "Bir Seni Bir Gülü Öptüm" adıyla çıkardı. Albüme adını veren bu şarkı, yıllar boyunca birçok sanatçı tarafından da seslendirildi. İlerleyen yıllarda "Yıllar Yorgun Ben Yorgun" ve "Al Aşkını Ver Gönlümü" gibi plaklarıyla da büyük çıkış yakaladı. Kazandığı popülerlikle birlikte sinemada da şansını deneyen Yüksel Uzel, 1988 yılında Tarık Tarcan ile Islak Sokak adlı filmde başrol oynadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow