hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yiğit Özşener, Atatürk makyajı için Tahran'a gitti!

  Yiğit Özşener, Atatürk makyajı için Tahrana gitti
  expand

  'Zaferin Rengi' filminde Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran Yiğit Özşener'in makyajını, İran asıllı sanatçı Babak Eskandari uyguladı. Hazırlık süreci altı hafta süren özel makyajın, ünlü oyuncuya uygulama işlemi ise beş saatte tamamlandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1918-1923 yılları arasında yaşanan gerçek olaylara dayanan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyüyen milli mücadeleye destek için İstanbul’da oluşan yapılanma ve mücadeleyi spor üzerinden farklı bir anlatımla izleyiciye sunacak olan Zaferin Rengi filminde, Mustafa Kemal Atatürk’e oyuncu Yiğit Özşener hayat verdi.

  O dönem Anafartalar Kahramanı olarak nam salan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Fenerbahçe Spor Kulübü ile yolları Union Club/İttihat Spor Sahası olarak adlandırılan, şimdiki Fenerbahçe Stadı’nda gerçekleşen idman bayramı etkinliğinde kesişti. Sonrasında arkadaşı ve kulüp başkanı Sabri Toprak ile Fenerbahçe’yi ziyaret etti.

  Yiğit Özşener, Atatürk makyajı için Tahrana gitti

   

  Mustafa Kemal Atatürk, hatıra defterine şu satırları yazdı:

  Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafta beğenilip değer verilen, ortaya çıkmış eser ve çalışmalarını duymuş ve bu kulübü ziyaret edip bu işte emeği, yardımı olanları tebrik etmeyi görev edinmiştim. Bu görev ancak bugün yerine getirilebilmiştir. Takdir ettiğimi ve kutladığımı buraya kaydetmekle övünüyorum.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kulübü ziyaretinden altı ay sonra, İstanbul’da yaklaşık iki ay yayın hayatında kalan Mustafa Kemal’in gazetesi 'Minber'de yayınlanan tek spor haberi, "Fenerbahçe’nin İngiliz İşgal kuvvetlerine karşı oynadığı maç" haberi olmuştur.

  Yiğit Özşener, Atatürk makyajı için Tahrana gitti

   

  Zaferin Rengi filminde Mustafa Kemal Paşa’yı canlandıran Yiğit Özşener’in makyajını İran asıllı, ünlü özel efekt makyaj tasarımcısı Babak Eskandari uyguladı. Heykeltıraşlık tekniğiyle kalıp çıkarma, silikon ve protez parçalarla kalıbı oluşturma, boyama, aksesuarların hazırlanması gibi süreçleri kapsayan makyajın hazırlık aşaması altı hafta sürerken, Tahran'a giden sanatçıya makyajın uygulama işlemi beş saatte tamamlandı.

   

  Ödüllü uluslararası projelerde de yer alan Eskandari, Atatürk makyajının hazırlık sürecinde ciddi bir araştırma yaptığını, Atatürk’ün özellikle güçlü karakterinden, iradesinden ve giyimine verdiği özenden etkilendiğini; bu güçlü karakteri yansıtacak ifadeyi doğru bir biçimde aktarabilmek için büyük çaba sarf ettiğini ve Yiğit Özşener’le uyumla çalıştıklarını belirtti. Babak Eskandari, Özşener’in sabrından, disiplininden ve şevkinden çok etkilendiğini de söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow