hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2.el fiyatlardaki düşüş yavaşladı  

  2.el fiyatlardaki düşüş yavaşladı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Kasım ayı sonuçlarına göre; ikinci el araç fiyatlarındaki düşüşler, kasım ayında eylül ve ekim aylarına göre yavaşladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yapay zeka ile geliştirilen  VavaAI Fiyat Endeksi’nin kasım sonuçlarını açıkladı. Fiyat endeksine göre eylül ve ekim aylarında ikinci el araçlarda görülen fiyat düşüşleri, kasım ayında yavaşlama trendine girdi.

  Rapora göre ikinci el araç fiyatları kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2 geriledi. Ancak 2023 yılının tamamına bakıldığında ise fiyatlar kur ve enflasyon artışlarıyla paralel bir yükseliş gösterdi. Endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan sektör temsilcilerinden Serdıl Gözelekli, ikinci el araçların 2023 yılında hem alıcılara hem de satıcılara kazandırmaya devam ettiğini söyledi.

  Yüzde 2 geriledi

  Gözelekli, “Rakamlara göre, ikinci el araç fiyatları kasım ayında bir önceki aya göre ortalama yüzde 2 oranında geriledi. Fiyatlardaki gerileme eylül ve ekim aylarına göre azalmış olsa da düşüşünü sürdürüyor. Yılın tamamına baktığımızda ise ikinci el araçlar kur ve enflasyon artışlarına benzer bir yükseliş gösterdi. Bu noktada yıl boyu etkisini sürdüren yüksek enflasyon ve kurdaki dalgalanmalar göz önüne alındığında, ikinci el araç piyasasının hem alıcılar hem satıcılar için oldukça önemli avantajlar sunduğunu görüyoruz. Fiyatların dengeye gelmesiyle ikinci el araç fiyatlarının enflasyon ve kur ile benzer şekilde hareket etmeye devam edeceğini öngörüyoruz. İkinci el araç piyasasındaki bu durum, 2024 yılında da alıcılar için de fırsatlar sunmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2.el fiyatlardaki düşüş yavaşladı

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow