2'inci elde tercih “dizel, manuel ve sedan”

2'inci elde tercih “dizel, manuel ve sedan”

Türkiye’de 2018’de tüketicilerin ikinci eldeki tercihi dizel motor, manuel şanzıman ve sedan karoserli otomobil kombininden oluştu.

Cardata,Türkiye’deki 650 otomobil bayisinde gerçekleşen yaklaşık 3 milyon adet ikinci el araç satışını inceleyerek bir harita çıkardı.


Araştırmaya göre 2018 yılında ikinci el otomobil satışlarında yüzde 64.5 pay ile en çok tercih edilen dizel motorlu araçlar oldu. Hem şanzıman hem motor tipi baz alındığında ise en çok tercih edilen kombinasyonu dizel motor + manuel şanzıman oluştururken, bu tip araçların toplam satış içindeki oranı da yüzde 42,3 oldu. Toplam satışlar içinde karoser tercihinde de sedan modeller yüzde 42,3’lük pay ile önde geldi.Araştırmada, ikinci el otomobil satın alan kullanıcıların tercihini ağırlıklı olarak “dizel motor + manuel şanzıman+ sedan karoser” kombininden yana kullandığı ortaya çıktı.


Satılan iki araçtan biri beyaz


Cardata Türkiye Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın “Bu araştırma ile sektörün tercihlerinin aslında hangi eğilimler doğrultusunda olduğunu net gözlemlemiş olduk. Ayrıca araştırma kapsamında ikinci elde satılan araçların yaklaşık yüzde 44,5’inin beyaz, yüzde 22,7’inin gri ve yüzde 15,5’inin de siyah renkte olduğunu tespit ettik” diye konuştu. En çok tercih edilen dizel motorlu ve manuel şanzımanlı araçları yüzde 22,2 ile dizel motor + otomatik şanzımanlı araçlar, onları da yüzde 18,8 ile benzinli motor + manuel şanzımanlı araçlar izledi. Türk tüketicisinin 2.elde tercihi yüzde 42,3’lük oranla sedan araç olurken, yüzde 30,7 ile hatchback modeller ikinci sırada yüzde 12,7 ile pikaplar üçüncü sırada yüzde 10,6 ile de SUV modeller dördüncü sırada yer aldılar.


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS