hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  87 milyar TL’lik sektör İstanbul’da buluşuyor

  87 milyar TL’lik sektör İstanbul’da buluşuyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Motosiklet Endüstrisi Derneği “MOTED” tarafından desteklenen MOTOBİKE ISTANBUL 2024  Fuarı, 20 - 23 Mart 2024 tarihlerinde  İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Motosiklet sektörü artık bir endüstriye dönüşmenin eşiğinde.Gelişen yan sanayi ile birlikte büyük bir atılım içinde olan motosiklet sektörünün 2023 yılı Türkiye toplam cirosu  yaklaşık 87 milyar TL  civarında oldu. MOTED Başkanı Başarı Erbaş ,” 2023 yılında toplam 957 bin motosikletin tescili yapıldı. 2024 yılı ocak ayında ise geçen dönemin aynı ayına göre %48 büyüyerek 66 bin motosiklet satışı gerçekleşti. Bu ivmenin 2024 yılında da devam ederek pazarın 1 milyon 200 bin adet civarında olacağı tahmin ediyoruz” dedi.

  Yüzde 30 artacak

  Araştırmalara göre küresel yıllık iki tekerli araç üretiminin, bugünkü seviyesinin 1/3’i oranında artarak 2030 yılında 160 milyon araca çıkacağını vurgulayan Erbaş şunları kaydetti:

  “Bu bilgiler ışığında motosiklet pazarının ülkemizde hız kesmeden büyümeye devam etmesi bize yakın bir gelecekte Türkiye’nin Avrupa ve Kuzey Afrika ülkeleri için motosiklet üretim üssü olması yönünde büyük bir güven vermekte. Hedefimiz sektörümüzü bir endüstri haline getirmek. Ülkemize 200.000 ilave istihdam kazandırmak. İlgili tüm kamu kurumları ve özel sektör el ele vererek motosiklet sektörünün endüstriye dönüşümü gerçekleştirmek için emin adımlar atıyoruz.”

  B sınıfı ehliyet uygulaması

  Artık B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125cc ve 11 Kw ya kadar olan motosikletleri belgelerini  değiştirmeden kullanabileceklerini söyleyen MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk de ,” Bu yeni düzenleme ile %60 daha ucuz ve zaman kaybı yaşamadan A1 sınıfı ehliyete sahip olunacak. Bu haktan yaralanmak için sürücü kurslarına kayıt olarak 6 saat direksiyon eğitimi sonrasında sınavdan başarılı olmak gerekiyor. Uygulama 1 Mart tarihinden sonra sürücü kurslarında başlamış oldu.Ayrıca ilk günlerdeki fiyat karmaşası da bitti” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  300’den fazla marka katılıyor

  Yaz sezonuna yeni bir araçla girmek isteyenler ve otomobille seyahat etmek yerine farklı mobilite çözümleri arayanlar için 300’den fazla markanın katılım göstereceği Motobike Istanbul fuarında en yeni motosiklet, bisiklet ve aksesuar modelleri sergilenecek. Fuara özel kampanyalarla satışa sunulacak elektrikli scooterlar, kasklar, eldivenler, ceketler, bakım-onarım ürünleri , yedek parçalar ve lastikler de sergilenecek ürün grupları arasında yer alıyor. Sürüş deneyimleri, rota önerileri, teknik bilgiler ve keyifli sohbetlerin yanı sıra, motosiklet ve bisiklet dünyasının ünlü isimlerini ağırlayacak Motobike Academy özel programına fuara giriş yapan tüm ziyaretçiler ücretsiz olarak katılım gösterebilecek.

  Honda’dan scooter gelişim programı

  Honda Motosiklet Türkiye, her geçen yıl artan motosiklet kullanımına ek olarak Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrasında B sınıfı ehliyetle 125 cc motosiklet kullanılabilecek olması nedeni ile scooter sürüş güvenliği konusunda önemli bir adım attı. Türkiye’nin en büyük motosiklet gelişim merkezi olan Honda Safety Türkiye, özellikle yeni motosiklet sürücüleri için Scooter sürüş programını başlattı. Yetkililer trafikte empati kurabilmek için otomobil sürücülerinin de motosiklet eğitimi almasının önemine dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Güvenli motosiklet sürüşü kültürünün yaygınlaşması çalışmalarını genişleten Honda Türkiye ayrıca motosiklet satın alan müşterilerine yönelik de özel eğitim videosu uygulamasını hayata geçirdi. Başlangıç Seviyesi programı, merkezde sunulan diğer programlarda olduğu gibi Japonya'da eğitim alan uzman kadro tarafından veriliyor. 1 günlük programda scooter kontrol mekanizmalarından başlayarak denge ve adaptasyon çalışmalarına, scooter park çalışmalarından sürüş dinamiklerine kadar birçok konu ele alınıyor. Değişen yönetmelik sonrası B sınıfı ehliyet sahibi otomobil sürücülerinin de 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek olması ile motosiklet eğitimi öneminin daha da artırmakta.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow