Aracın motor yağı neden eksilir?

Aracın motor yağı neden eksilir?

Aracın motor yağı neden eksilir?

Motor yağları, tüm hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak aracın motorunun ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Çoklu mekanik parçalar motor yağı sayesinde serbestçe hareket edebildiğinde aşınma ve yıpranma büyük ölçüde azalır. Ayrıca motor kir ve korozyondan korunur, böylelikle onarım ihtiyacı azalır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak yanlış motor yağı kullanılırsa, artan aşınma ve korozyon motor için risk oluşturarak hasara yol açabilir. Sektör yetkililerinden Mine Altınkurt, araçların motor yağı tüketimi ile motorun yağ eksiltmesinin iki ayrı kavram olduğunu belirtti.

Kalitesiz yağ kullanmayın

Yağ tüketiminin motorun teknolojisiyle ilgili olduğunu vurgulayan Altınkurt, “Özellikle yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla silindir, piston gibi metal aksamlar birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlardaki bu özellik ve çok yüksek sıcaklık yağın yıpranmasına, dolayısıyla da yağ tüketimine yol açar. Araç üreticilerinin, araçların belirli km/saat aralıkları için belirttiği değerlerin altında kalan miktar normal yağ tüketimidir ve bu durum yağ eksiltmesi olarak değerlendirilmez. Ancak üreticinin belirlediği limit değerin üzerinde yağ tüketimi, yağ eksiltmesi olarak tanımlanır” dedi. Altınkurt, uygun motor yağı seçerken her zaman araç bakım kitapçığında belirtilen uluslararası onay seviyelerinin, araç üreticilerinin spesifikasyon ve normlarının göz önüne alınması gerektiğini de vurguladı. Altınkurt, “Motor yağı, aracın motorunun olmazsa olmazıdır. Yağ olmadan aracın dakikalar içinde çalışması durur ve motor ciddi hasarlar alabilir. Kaliteli, spesifikasyonları karşılayan ve yüksek performanslı yağ seçimi günümüzde giderek daha önemli hale gelmektedir” dedi.

Aracın yağ eksiltmesinin olası sebepleri ise şöyle sıralanıyor:

- Kalitesiz yağ seçimi
- Araca uygun standartları karşılayan yağların doğru seçilememesi (uluslararası standartlar, araç üreticilerinin onay seviyeleri, viskozite sınıfı)
- Dört mevsim düzenli antifriz kullanılmaması ve önerilen antifriz değişim aralıklarına uyulmaması
- Aracın kullanıldığı güzergâh ve sürüş şekli
- Kapasite üzerinde yük taşınması
- Kullanılan yakıtın kalitesi ve motor tasarımı
- Yakıt pompası arızası, yetersiz hava girişi ve motorda ana yatakların aşınmış olması gibi mekanik problemler