Ariya full şarjla 533 km yol kat edecek

Ariya full şarjla 533 km yol kat edecek

Ariya full şarjla 533 km yol kat edecek

Sonbaharda Avrupa’da satışa çıkacak tam elektrikli Nissan Ariya tek şarjla 533 km yapabiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nissan’ın bu yılın Mart ayında Avrupa'da 6 adet yeni elektrikli modelini duyurmasının ardından Qashqai e-POWER ve tam elektrikli Ariya’nın test sürüşleri İsveç’te gerçekleşti. Tam elektrikli Ariya için Avrupa’da sipariş almaya başlayan Japon marka sonbahar itibarıyla aracı bölgede satmaya başlayacak. Ariya’nın 2023 itibarıyla Türkiye’ye ihalatı da planlanıyor.

Alliance tarafından geliştirilen tamamen yeni CMF-EV platformu üzerine inşa edilen Ariya, güç aktarma bileşenlerinin kompakt yapısı, tasarımcılarına araç kabinin tüm uzunluğunu kullanmalarına ve birinci sınıf fütürizmden ilham alan salon benzeri bir alana sahip düz, açık bir zemin oluşturmalarına izin verdi. Aracın mekânı segmentinde en geniş olanların başında geliyor. Ariya, %100 elektrikli güç aktarma sistemi sayesinde akıcı, anında tork ve güçlü hızlanmayla sessiz ve duyarlı bir sürüş deneyimi sunuyor. Üç farklı versiyonu bulunan Ariya, 2WD 63 kWh, 2WD 87 kWh, e-4ORCE AWD 87 kWh ve 530 km'ye kadar menzile sahip seçenekleriyle çeşitli müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak.

4 çekeri de var

İdeal menzil ve hızlı şarj alt yapısına sahip olan Ariya 87kWh versiyonu, CCS şarj sistemi kullanarak 30 dakikalık hızlı şarjla 350 kilometreye kadar şarj edilebiliyor. Batarya seti, e-4ORCE versiyonunda 50/50 ağırlık dağılımı ve 2WD versiyonlarında ise 50/50’ye yakın ağırlık dağılımı sağlayacak şekilde şasinin tabanına konumlanıyor.

Bu şekilde sürüş çevikliği, güvenlik hissi ve sürüş konforu arasında ideal denge sağlanıyor.Aracın 63 kw’lik versiyonu fabrika verilerine göre tek şarjla 403 km, 87 kW’lik versiyonu 533 km ,4 çekerlik 87 kw’si ise 500 km yapabiliyor. Araçta Advance ve Evolve olarak 2 versiyon yer alacak ve panaromik sunroof da bulunacak.