“Bayram öncesi araçlar kontrol edilmeli”

“Bayram öncesi araçlar kontrol edilmeli”

“Bayram öncesi araçlar kontrol edilmeli”

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birçok sürücü uzun yolculuklar yapmaya hazırlanırken, uzmanlardan bir dizi öneri ve uyarı geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

RS Otomotiv Grubu uzmanları, tatil boyunca ortalama 1000 ile 2.500 kilometre yol kat edecek otomobillerin, yolculuk öncesinde mutlaka detaylı biçimde teknik kontrolden geçmesini ve gerekli bakımların gerçekleştirilmesini öneriyor. "Periyodik bakım, ağır bakımlar, fren sistemi ve süspansiyon sisteminde yapılacak bakımlar sayesinde hem sevdiklerinizi hem de trafikte seyir halindeki diğer insanları koruma altına almış oluyorsunuz." diyen RS Otomotiv Yöneticisi Ünal Ünaldı, "Ortalama 1000 ile 2.500 TL arasında vereceğiniz bakım ücretinden kaçınmanız durumunda hiç ummadığınız bir yerde yolda kalabilir ve 10 katı maliyet ortaya çıkaracak hasarlarla karşılaşabilirsiniz. Sürücülerimiz bakımlarına dikkat ettiği takdirde güvenli ve keyifli yolculukların tadını çıkarabilir." şeklinde konuştu.

TSE belgeliler seçilmeli

Her otomobilde senede 1 kez ya da 10-15 bin kilometrede yapılması gereken periyodik bakımlarda, hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi ve motor yağı gibi unsurlar değişerek, otomobilin ömrü uzatılmış oluyor. Yolculuk öncesinde motor, şanzıman, klima sistemi, aydınlatma sistemi, yürüyen aksam, fren sistemi ve karoserde yapılacak detaylı teknik kontroller sayesinde birçok eksiğin tespit edilebileceğini aktaran Ünaldı, "Sürücü olarak fark edemediğimiz birçok eksik, işinde uzman teknik ekip ve kaliteli ekipmanlarla ancak mümkün. Sürücülere tavsiyemiz, mutlaka TSE belgeli kurumsal bir serviste, araçlarına detaylı check-up yaptırmaları yönünde, zaten birçok kurumsal özel servis bu hizmeti ücretsiz sunduğundan faydalanmalarını arzu ediyoruz. Bakımsız bir klima yüzünden günlerce sıcak bir araçta yolculuk edebilirsiniz, farları, stopları yanmayan aracınız yüzünden trafiği tehlikeye atabilirsiniz. Sürücülerimiz detaylı kontrol sonrası mutlaka gerekli bakımları yaptırsın." dedi.

2.el pazar hareketlendi

Öte yandan Kurban Bayramı’nı şehir dışında değerlendirmek isteyenler, ikinci el araçlara yönelik talebin artmasına neden oldu. İkinci el araç piyasasında artan bu hareketlilik, ekspertiz merkezlerinde de yoğunluk yaşanmasına sebep oldu. TÜV SÜD D-Expert yetkilileri, müşterilerin itimat edebilecekleri firmalara duydukları ihtiyacın, bu dönemde daha çok artabileceği konusunda vatandaşları uyardı.Yetkililer, özellikle ikinci el araç piyasasının hareketlendiği bugünlerde, ilgili TSE yönetmeliği gereğince belgelendirilen ekspertiz merkezlerinin, standartlara uygun çalışıp çalışmadıklarının aktif bir şekilde denetlenmesi gerektiğini; müşteri geri bildirimlerinin hassasiyetle incelenmesinin ve sonucunda ortaya çıkacak yaptırımların uygulanmasının önem arz ettiğini belirtti.