hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  BMW'den Türkiye'ye özel elektrikli araç! ÖTV matrahına göre motor gücü düşürüldü

  BMWden Türkiyeye özel elektrikli araç ÖTV matrahına göre motor gücü düşürüldü
  expand

  Bu BMW sadece Türkiye’de satılacak. Alman otomotiv devi, favori modellerinden 5 Serisi’nin elektrikli versiyonu için Türkiye’deki elektrikli araç ÖTV matrah limitine göre ayar çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  250 kW güçle satılan BMW i5’in gücü 160 kW’ye kadar düşürüldü. Dünyada sadece Türkiye’de 160 kW güç ile “BMW i5 eDrive30” ismiyle satılacak model, bu sayede yüzde 60’lık ÖTV dilimi yerine yüzde 40’lık ÖTV dilimine girecek. Böylece satış fiyatı yüzde 12 daha düşük olacak. Modelin resmi fiyatı henüz açıklanmadı ancak 3.9 milyon TL’lik fiyatla satışa çıkacağı tahmin ediliyor. Markanın Türkiye distrübütörü Borusan Otomotiv’in girişimleriyle yapılan bu hamle yine BMW’nin yıllardır içten yanmalı modellerini daha düşük ÖTV diliminde konumlanan 1.6 litrelik motorla satışa sunma stratejisine benziyor.

  TÜRKLER İSTEDİ ALMANLAR YAPTI

  Geçmişte iX3 modelini de benzer bir şekilde 120 kW ile getirdiklerini hatırlatan BMW, MINI ve BMW Motorrad Genel Müdür Yardımcısı Can Mete Paker, “Matrah limitlerinin orta vadede bu seviyelerde süreceğini tahmin ettiğimiz için BMW’ye bu güveni verdik. ‘Geliştirebilirseniz bu versiyonu 1.6 litre gibi ana model haline getirip cazip fiyatla sunabiliriz’ dedik. Onlar da kabul ettiler. Aslında ilk kez geçtiğimiz ay i4’le başladı bu durum. O modelde de 160 kW seçeneğini sunduk” dedi. Paker, bu ayarlamanın yazılımla mı yapıldığı sorumuzu ise, “BMW detayını tam vermiyor ancak yazılım işi tabi vardır. Belki farklı ayarlamalar da vardır” şeklinde yanıtladı.

  ÖNCE DİZELİ GELDİ

  Borusan Otomotiv’in davetiyle katıldığımız yeni 5 Serisi Sedan’ın tanıtımı geçtiğimiz hafta İzmir’de yapıldı. Türkiye’ye ilk etapta 2 litrelik mild hybrid-dizel motor ve M Sport paketle gelen yeni 5 Serisi Sedan, 5 milyon 93 bin TL’den başlayan fiyatlarla Borusan Otomotiv Showroom’larında satışa sunuldu. Modelin elektrikli versiyonu ise önümüzdeki günlerde satışa çıkacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘2023’TE 1000 ADET GELİR’

  BORUSAN Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, ‘Business Sedan’ segmentinin standartlarını belirleyen BMW 5 Serisi’nin sekizinci nesliyle de yine iddialı geldiğini belirtti. Türkiye’de ön sipariş sürecine mild hybrid dizel versiyonu ile başladıklarını belirten Tiftik, “BMW’nin aynı gövdede farklı motor tipleri sunan Power of Choice yaklaşımı Yeni BMW 5 Serisi ile devam ediyor. İlk etapta mild hybrid teknolojisine sahip Yeni BMW 520d xDrive’ı yetkili satıcılarımızda görücüye çıkardık ve siparişleri toplamaya başladık. Yıl sonunda teslimatları yapacağız. Tamamen elektrikli versiyon Yeni BMW i5 ise yılın son çeyreğinde siparişe açılacak” dedi. Modelin 1.6 litrelik benzinli versiyonunun ise 2024’ün ikinci yarısında geleceğini kaydeden Tiftik, “Bu yılın sonuna kadar yarısı elektrikli olmak üzere toplam 1000 adet yeni 5 Serisi Sedan getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow