Çevreci ve cimri teknoloji yolda

  1. Otomobil
Çevreci ve cimri teknoloji yolda
Çevreci ve cimri teknoloji yolda

Otomotiv sektöründe global bir değişim yaşanıyor. İçten yanmalı konvansiyonel motor teknolojisi yerini daha çevreci, cimri ve sessiz olan hibrit ve elektrikliye bırakıyor.

 İçten yanmalı benzinli ve dizel motor teknolojisine sahip araçlar yerlerini tamamen elektrikli veya hibritlere (melez) bırakmaya başlıyor. Orta sınıftan süper lükse neredeyse tüm otomotiv markaları dizel ve benzinli araçlarının yanı sıra hibrit ve elektrikli modelleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Avrupa’da 2017 yılında satılan elektrikli ve plug-in hibrit (fişli) otomobil sayısı bir önceki yıla göre yüzde 38.7 artarak 287.2 bin araca ulaştı. Norveç en büyük elektrikli araç pazarı olurken İngiltere ise en çok plug-in hibrit satılan ülke oldu. Hibrit otomobil satışları ise yaklaşık yüzde 50 büyüyeyerek 500 binleri geçti.

Türkiye 5 bin adetlerde

Türkiye’de ise 2017 yılında 76 elektrikli ve 4.507 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti. Hibrit otomobil satışlarında liderliği Türkiye’de üretilen Toyota C-HR alırken Yaris, Hyundai Ioniq, Kia Niro , elektrikli BMW i3 de ilgi gören modeller arasında yer aldılar. Bu yıl ilk 2 ayda ise
12 elektrikli ve 813 adet hibrit otomobil satıldı. Yeni gelecek modellerle satışların bu yıl 8 binleri aşması bekleniyor. Konvansiyonel motorlara göre daha sessiz,ekonomik olan hibritler düşük gaz emisyon oranlarıyla da tüketicilerin ilgisini çekiyor. Tam elektrikli modellere göre menzil sorunu da olmayan bu otomobillerin Türkiye pazarındaki satışlarının önümüzdeki yıllarda hızlı artışa geçmesi öngörülüyor. Devletin daha fazla vergi teşviği vermesi durunda ise satışlar katlanarak büyüyebilir.
Kısa ve orta vadede çözüm

Toyota Otomotiv CEO’su Ali Haydar Bozkurt 10 yılda elektrikli otomobillerin payının toplama oranla marjinal düzeyde kalacağını belirterek, “ Bu açıdan baktığımızda hibrit modeller önemli hale geliyor. Gelişen hibrit teknolojisi sayesinde çevreci ve ekonomiklik öne çıkıyor ” dedi. Toyota halen devam eden Cenevre Otomobil Fuarı'nda Avrupa'daki motor stratejisini açıkladı. Ana modellerin hibrit versiyonlarına yoğun talep gelmesiyle
Toyota, kademeli olarak 2018'de binek otomobillerinde dizel motor 
kullanımını azaltacak. 2017'de markanın Avrupa satışlarının yüzde 41'i 406 bin adetle hibritlerden oluşmuştu.

Lexus’tan lüks hibrit atağı

Lexus, tüm modellerinin hibrit versiyonunu sunarak fark yaratıyor. Avrupa’da 17 markanın 77 modeliyle rekabet içinde bulunduğu hibrit pazarında 7 hibrit otomobiliyle yer alan Lexus bu modellerin tümünün Türkiye pazarında satışına başladı. Lexus’un, hibrit teşvikiyle birlikte birçok modeli yüzde 24’e varan oranlarda avantaja sahip. Lüks kompakt hibrit modeli CT 200h, 60 bin TL’ye varan teşvik avantajı ile Türkiye pazarına giriş yaptı. 300h modeli de 25 bin euroya varan avantajlara sahip bulunuyor.

 

Skoda’nın elektriklisi 2020’de sahnede


Skoda’nın elektrikli otomobil vizyonunu gösteren Vision E konsepti bu nisanda
Gerçekleşecek Şanghay Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.2019’da ürün yelpazesine Superb hibriti katacak Skoda’nın tamamen elektrikli modelleri 2020’den itibaren üretilecek. 2025’te ise, farklı segmentlerde 5 aracın satışa sunulması hedefleniyor.
Vision E konsepti, 500 km’ye kadar menzil sunuyor. Maksimum hızı 180 km/s olan konsept 2 elektrikli motoruyla birlikte 4 çeker sürüşe sahip.

Üstü açık elektrikli geliyor

BMW AG 2018 Cenevre Motor Show’da yeni BMW i8 Roadster ve i8 Coupeyi tanıttı. Dünyanın en başarılı plug-in hibrit spor otomobilleri arasında yer alan model artık üstü açık olarak da deneyimlenecek. BMW i8 Roadster özel süspansiyon ayarı, martı kanadı kapılar, karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) yapılmış ön cam çerçevesi ve elektrikle çalışan soft-top'a sahip. Yeni i8 Roadster’in ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 2,1 lt seviyesinde iken BMW i8 coupe ise 100 km’de 1,9 lt harcıyor.

Jaguar I-PACE 88 bin eurodan başlayacak
Jaguar'ın PACE ailesinin en yeni üyesi ve markanın tamamen elektrikli modeli olan I-PACE Türkiye’de yollara çıkıyor. Araç güçlü bir spor otomobil perfomansı, 4 çeker çevikliği ve 5 koltuklu SUV kullanışlılığını birarada sunuyor. Bu ay itibariyle Türkiye’de 2 bin euro ön ödeme ile siparişe açılan Jaguar I-PACE ülkemizde 88 bin eurodan başlayan fiyatlarla ollara çıkacak.


Audi 5 milyon km test ediyor

Audi’nin geliştirdiği tümüyle elektrikli ilk modelin prototipi, Cenevre Otomobil Fuarı’nda sahneye çıktı. Audi e-tron’un seri üretim versiyonları, azami 150 kW kapasitesine sahip hızlı şarj istasyonlarında şarj edilecek. Araç pazara sürülmeden önce 4 kıtada 5 milyon km’nin üzerinde test edilecek. SUV’nin yolculuğuna devam edecek güce ulaşması için ise 30 dakika şarj olması yeterli olacak. Marka 2020’ye kadar 3 elektrikli modeli pazara sunacak.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS