Citroen Türkiye 2020'de 20 bine koşacak

Citroen Türkiye 2020'de 20 bine koşacak

Citroen Türkiye,2019’da daralan otomotiv pazarına rağmen satışlarını bir önceki sene ile aynı seviyede tutarak pazar payını yüzde 2,5’a çıkarttı ve markalar sıralamasında iki basamak yükseldi.

Mart 2019 itibariyle Groupe PSA Türkiye çatısı altında yeni bir ekiple faaliyete başlayan Citroen Türkiye, bu değişimin getirdiği pozitif etkileri satışlarına yansıttı. 2019 sonunda 12.033 adetsatış ile pazar payını yüzde 2,5’e çıkaran Citroen, markalar sıralamasında da iki basamak birden yükseldi. Marka aynı dönemde yüzde 16 daralan binek otomobil pazarında ise binek otomobil satışlarını yüzde 42 artırdı. Bu yıl yeni C3 ve Berlingo’nun otomatik vitesini pazara sunacak olan marka 2020’de satışlarını 20 bin seviyesine çıkarmayı planlıyor.

Yüzde 3.5 pazar payı hedefi

Mayıs ayında kombivan segmentinde Yeni Berlingo’yu pazara sunan Citroën, Eylül ayında da markanın amiral gemisi Yeni C5 Aircross SUV modelini tüketicilerle buluşturdu. Yeni C5 Aircross SUV son dört aydaki satış rakamları ile segmentinde yüzde 6,5 pay elde ederek 6. sıraya yerleşti. Elde edilen bu sonuçların temelinde pazar dinamiklerine ve ihtiyaçlarına paralel uygulanan ticari politikaların, müşteri memnuniyetine verilen önemin ve güçlü ürün gamının önemli payı oldu. 2020 yılı Türkiye pazarı için öngörülerini aktaran CitroenTürkiye Pazarlama Direktörü Selen Alkım; “2020 yılında pazarın 600 bin adetlerde gerçekleşeceğini öngörsek deplanlarımızı 700 bin adete göre yaparak pazara olan inancımızı yüksek tutuyoruz. Citroën olarak 2020’de 19.100 adet satış ile pazar payımızı yüzde 3,2’ye çıkartarak büyümemizi sürdüreceğiz. Bugün itibariyle 18’i çok markalı olmak üzere 38 adet Citroën yatırımcımız bulunuyor. Asıl önceliğimiz müşteri, hedefimiz ise en kısa sürede en çok tavsiye edilen marka olmak. Bu hedeflere, güçlenen bayi teşkilatımız ve sağlam ürün stratejimiz ile ulaşacağımıza inanıyorum”dedi.


PSA payı yükselmeye devam

PSA Grubu Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille 2019’da Citroen ,Peugeot, Opel ve DS markalarının yüzde 12.4 pay aldığını belirterek 2020’de bunu artırmayı hedeflediklerini söyledi. Satılan her 5 SUV’dan birinin PSA Grubu barkalarından oluştuğunu vurgulayan Cornuaille ,”Bu yıl grubumuz yeni Peugeot 208, 2008, Opel Corsa gibi önemli modellerin yer aldığı 8 yeni modeli Türkiye’de pazara sunacak. Çalışah sayımızı 1500’lere çıkaracağız. Her markaya hizmet veren Euro Repar sayımızı 50’lere çıkaracağız” dedi.

PSA ve FCA evliliği onay bekliyor

PSA ve FCA Grubu evliliğinin Rekabet Kurulları’ndan onay beklediğini ifade eden Cournaille 10 gün içinde Türkiye’de Rekabet Kurulu’na birleşme için raporu sunacaklarını vurguladı. Evliliğin global olarak Rekabet Kurumlarından onay beklediğini vurgulayan Cournaille iznin alınmasının ardından “fırsatların” ortaya çıkarılacağını dile getirdi. PSA fabrikalarının kapasitesinin dolu olduğunu Türkiye’deki FCA yapılanması ve Tofaş fabrikasının önemli bir potansiyel oluşturduğunu belirten Cournaille “Türkiye’de mutlaka fırsatlar ortaya çıkacaktır” açıklamasını yaptı. PSA Türkiye’nin planlarında şimdilik 2022’den önce elektrikli modellerin getirilmesi yer almıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS