Çözüm bulundu

Çözüm bulundu

VW emisyon krizine çözümü açıkladı

Volkswagen Grup, bünyesindeki tüm markaların etkilendiği dizel motorların emisyon testleriyle ortaya çıkan krizi aşmanın yollarını ararken, çözüm konusunda ilk adımı atmaya hazırlanıyor.


ABD'de yapılan bağımsız testlerde ortaya çıkan emisyon rakamındaki farklılığın yasal sınırları aşması üzerine patlak veren krizden tüm dünyada 11 milyon aracın etkilendiği saptandı.


Markanın CEO'su Matthias Mueller, bu durumdan etkilenen 11 milyon aracı geri çağırmaya hazırlandıklarını açıkladı. 


Önümüzdeki birkaç gün içinde geri çağırma sürecinin başlayacağını belirten Mueller, kapalı kapılar ardına 1000'den fazla yöneticinin bu konuyla ilgilendiğini söyledi. 


Marka geri çağırılacak araçlarda yapılacak düzenleme ve çağırma işleminin nasıl olacağı konularına ise henüz bir açıklık getirmiş değil. 


Geri çağırılacak EA 189 kodlu dizel motor kullanılan 11 milyon aracın 5 milyonu VW, 2.1 milyonu Audi, 1.2 milyonu Skoda ve 700 bini Seat markasına ait. 1.8 milyonu ise hafif ticari sınıf araçlardan oluşuyor.


Bu tip motora sahip araçların satışı ABD ve aralarında İtalya, Hollanda, Belçika, İspanya ve İsvçre'nin de bulunduğu bazı Avrupa Birliği ülkelerinde durdurulmuştu. İsveç de bu araçların çevre kirliliğine etkisi konusunda marka hakkında inceleme başlatmıştı. 


Almanya ise Volkswagen'e 7 Ekim tarihine kadar süre verdi. Bu süre içerisinde marka Almanya'daki 2.8 milyon dizel aracı nasıl geri çağıracağı ve pazar standartlarına uygun hale getireceği konusunda çözüm bulmak ve hükümete bildirmek zorunda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS