hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrikli araçlar servisleri değiştirecek

  Elektrikli araçlar servisleri değiştirecek
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Elektrikli ve hibrit araçların satışlarının çoğalmasıyla Türkiye’deki servislerin çalışma sisteminin değişmesi öngörülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugün itibarıyla Avrupa’da satılan her 10 otomobilden biri elektriklilerden oluşmakta.  Ayrıca 2025’ten başlamak üzere sıfır emisyona  geçmeyi hedefleyen otomotiv üreticilerinin konvansiyonal motorlu üretimleri yavaş yavaş sona erecek. Türkiye’de ise yaklaşık 6 bin tam elektrikli, 90 bin civarında hibrit otomobil bulunuyor. Yaklaşık 25 bin irili ufaklı servis bulunan ülkemizde onarım ve bakım için servise gelen hibrit ve elektrikli araç sayısının 2022 ve ötesinde hızla artması öngörülüyor.

  Elektrikli ve hibritler çoğalacak 

  Sektör yetkililerinden Serdar Demirdağ elektrikli ve hibritlerin çoğalmasıyla servislerinde de yenilenip güncellenmesi gerektiğini ifade etti. Konvansiyonel bir araçta 20 bin parça varken bunun elektriklide 2-3 bin adete ineceğini kaydeden Demirdağ elektrikli araçlarda özel gres , şanzıman yağları ve soğutma sıvılarının yer alacağını vurguladı. Elektrikli araçlarda klima aksam ve frenlerin daha sık kontrol edilip değişececeğini sözlerine ekleyen Demirdağ “Otomobil sektörü adeta elektrik sektörüne dönüyor. Bu yüzden servislerimizin şimdiden önlemlerini  alması gerekiyor” dedi.

  Basınçlı suyle yıkatmayın

  2021 yılının ilk 10 ayında 40 bin adete yakın hibrit ve elektrikli aracın satıldığı Türkiye'de bu araçlar hem yetkili hem de özel servisleri ziyaret etmeye başladı. Bazen kaza, bazen bakım için gelen araçlara verilecek servis ve bakım hizmetlerinde, yeni bir çağ başlayacak. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Demirdağı,”Truncu renkli kablodan geçen 1000 voltluk elektrik akımının söz konusu olduğu bu araçlara, gerek kaza gerek bakım sürecinde ne şekilde müdahale edileceği eğitimlerle bayilere aktarılmalı. Tüketicilere elektrikli arçlarını basınçlı su ile yıkatmamaları tavsiye ediliyor. Bu bilgiler paylaşılmalı” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow