hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrikli otolar da paylaşıma açılacak

  Elektrikli otolar da paylaşıma açılacak
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  E-moped ve e-bisikletle çok modlu ulaşım yaklaşımını uygulayan firmalar şimdi de elektrikli otomobilleri paylaşıma açıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mobilite girişimi GO Sharing, şu an sadece Hollanda’da hizmet verecek olan paylaşımlı elektrikli arabalarını piyasaya sürme kararı aldı.

  Başlangıçta hizmet verecek 30 adet paylaşımlı elektrikli arabanın, Hollanda’nın Delft, Den Bosch, Lahey, Eindhoven ve Rotterdam şehirlerinde belirlenen şarj istasyonlarına park edebilmesi için Hollanda merkezli Q-Park şirketiyle bir ortaklık kuruldu. Paylaşımlı mobiliteyi herkes için erişilebilir hale getirmek istediklerini belirten firmanın CEO’su Raymon Pouwels, mobiliteye yönelik küresel tutumu; araç sahipliğinden kullandığın kadar öde modeline doğru değiştirmeyi hedeflediklerini dile getiriyor.

  Ayrıca Pouwels, CO2 salınımını azaltmak kadar trafik sıkışıklığına ve park yeri bulma sorununa da çözüm sağlayan sürdürülebilir ulaşımın sağladığı avantajlardan tam olarak yararlanmanın tek yolunun paylaşımlı mobilite olduğuna dikkat çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PaylaşımlıeElektrikliler nasıl kullanılacak?

  Şu an sadece Hollanda’da kullanıma sunulan paylaşımlı elektrikli arabalar için MINI Cooper ile iş birliğine giden firma ortalama 234 kilometre menzile sahip ve 35 dakikada %80’i hızlı şarj olabilen MINI Cooper SE araçlarla hizmet vermeyi planlıyor. Bu hizmet için kullanıcılar, uygulama üzerinden paylaşımlı araç planında elektrikli arabaları kullanmayı seçebiliyor. Yolculuk için kullanıcılar, rezervasyon başına 4,99 euro açılış ücreti ile dakika başına 0,30 euro ödüyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow