İhracatta üst üste 14. şampiyonluğa ulaştı

İhracatta üst üste 14. şampiyonluğa ulaştı

Türkiye ekonomisinin lideri otomotiv, 2019 yılı ihracat performansında bir önceki seneye göre yüzde 3 düşüş yaşamasına rağmen üst üste 14. kez ihracat şampiyonu oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre sektör ihracatı 2019 yılında 30,6 milyar dolar oldu.

Türkiye ekonomisinin lider sektörü otomotiv, 2019 yılı ihracat performansında bir önceki seneye göre yüzde 3 düşüş yaşamasına rağmen üst üste 14. kez ihracat şampiyonu olmayı başardı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv endüstrisinin 2019 yılının tamamında ihracatı 30,6 milyar dolar oldu. Sektör, 2019 yılında bugüne kadarki en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaşırken, aylık bazda da 2,55 milyar dolar ihracat ortalamasına ulaştı.


Endüstrinin geçen yıl son ayındaki ihracatı ise yüzde 2,9 arttı. Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün aralık ayı ihracatı 2,5 milyar dolar olurken, toplam ihracattaki payı da yüzde 16,5 olarak gerçekleşti.Geçen yılki ihracatı değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Küresel ticarette yaşanan yavaşlamaya rağmen ihracat performansımızın dengeli devam etmesi sevindirici. 2020 yılında büyüme hedefine ulaşma doğrultusunda OİB olarak ihracat odaklı çalışmalarımızla öncü olmayı sürdüreceğiz. Özellikle yerli otomotivin Bursa’da üretilecek olması motivasyonumuzu daha da artıracak” dedi.


Avrupa önemli pazar


Geçen yıl otobüs-minibüs-midibüs ihracatında çift haneli artışlar olduğunu, diğer ana ürün gruplarında ise düşüş olduğunu kaydeden Baran Çelik “Almanya 4,4 milyar dolar ile en fazla ihracat yapılan ülke konumunu sürdürdü. AB Ülkeleri de 23,4 milyar dolar ihracat ve yüzde 77 pay ile Türkiye ihracatı için önemini devam ettirdi” dedi. Baran Çelik, geçen yılın son ayında ise binek otomobil ihracatının yüzde 13 artmasına dikkat çekerek “Binek Otomobillerde aralarında Fransa, İtalya, Almanya, Mısır’ın da olduğu ülkelere yüzde 83’e varan oranlarda artış kaydettik” dedi.

Binek ihracatı yılın son ayında yüzde 13 arttı


Ürün grupları bazında 2019 yılının tamamında Binek otomobiller ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 azalışla 11 milyar 878 milyon dolar oldu. Tedarik endüstrisi ihracatı yüzde 2, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 8 gerilerken, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı ise yüzde 13 arttı.


Geçen yılın son ayı olan aralıkta ise Binek Otomobil ihracatı yüzde 13 artarak 1 milyar 125 milyon dolar olurken, endüstri ihracatındaki payı da yüzde 44 olarak gerçekleşti. Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 2 artarak 799 milyon dolar oldu. Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 0,4 azalarak 400 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 15 azalarak 164 milyon dolar olurken, diğer ürün grupları arasında yer alan Çekiciler ihracatı da yüzde 63 azaldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS