İkinci el otomobilde hızlı "nakit" dönemi başladı

İkinci el otomobilde hızlı "nakit" dönemi başladı

Hollanda’lı VavaCars Türkiye'de ikinci el araç pazarına giriş yaptı. 5 yılda içinde Türkiye’deki 2. el pazarının yüzde 5’ine ulaşmayı hedefleyen firma ekspertizle birlikte yaklaşık 3 saatte tüketiciye aracının parasını ödeyecek.

Tüm dünyada yaklaşık 1.9 trilyon dolarlık bir ciroya sahip 2. el araç pazarı tüm firmalar için önemli bir hedef oluşturuyor. Dünyada 2. el pazarında 2018’den 2024’e kadar yüzde 12.8’lik büyüme de öngörülmekte. Türkiye’de yıllık yaklaşık 3.5 milyon adet olan 2. El araç alım satımı 2018’de yüzde 5 büyüdü. 2019 ağustos ayındaki büyüme ise yüzde 18 civarında oldu. Sıfır km oto satışları ise 2017’Den bu yana ülkemizde yüzde 60 daralırken , 2.el pazarı yüzde 5b15 büyümüş durumda. İkinci el pazarının yüzde 45’i ise İstanbul’daki alım satımlardan oluşuyor.


Tüm dünyaya açılan kapı


VavaCars’ın Türkiye operasyonları konusunda bilgi veren VavaCars Türkiye CEO'su Lawrence Merritt şunları söyledi:
“Türkiye, VavaCars için tam anlamıyla bir başlangıç noktası. İstanbul’un sadece Doğu’ya değil, tüm dünyaya açılan kapı olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Petrol Ofisi ile kardeş şirketler olarak operasyona başlamak da bizim için önemli. 2. el araç satışlarında güvenlik, şeffaflık ve kolaylık açısından bazı zorluklar mevcut. Tüketiciler satış işleminden önce araç gösterme, ekspere sokma, pazarlık gibi yorucu süreçlerle önemli bir vakit kaybı yaşıyor. Biz bunları ortadan kaldırararak hızlı ve güvenli bir satışı garanti ediyoruz.”


3 saatte ödeme


Vavacars Satın Alma Merkezi’ne arabasını satmak üzere gelen bir kişinin yaklaşık 3 saatlik şeffaf bir süreç sonunda aracına sunulan fiyatı hesabında görebildiğini kaydeden Merritt, “ İlkini mayıs ayında Libadiye’de açtığımız satın alma merkezlerimize Maltepe, Maslak, Küçükçekmece ve Alt Libadiye eklendi ve şu an itibarıyla İstanbul’da, 5 adet merkezimiz var. Orta vadede 18 şehirde franchise vermeden direkt kendimiz var olacağız”


Sistem nasıl işliyor?


İkinci el aracını satmak isteyen kullanıcılar ilk olarak firmanın web adresine girerek, hızlıca ücretsiz bir değerleme alabiliyor. Verilen ortalama değeri uygun gören kullanıcılar sonrasında VavaCars araç alım noktalarından birine gelerek, araçlarını şeffaf bir ekspertiz sürecine tabi tutuyorlar. Ekspertiz sonrasında otomobile sunulan nihai fiyatı kabul edenler, notere giderek işlemleri tamamliyor.


Ardından fiyat teklifi aracı satan kişinin banka hesabına yatırılıyor. Araç alımları konusunda, belirlediği birtakım kriterler bulunuyor. İlk kriter yaş ve kilometre. Buna göre söz konusu araçların, 2011 modelden yaşlı, 130.000’den fazla kilometreye sahip olmaması gerekiyor. Değer olarak ise 30.000-300.000 TL bandında araçlar değerlendiriliyor. Firma 5 yıl içinde Türkiye’deki 2. El pazarının yüzde 5’ine hitap ederek yılda yaklaşık 175 bin araç satışı hedefliyor. Tüketicilerden alınan araçlar dijital açık artırmayla galeri ve kurumsal firmalara satılıyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS