hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karsan "otonom ve elektrikli" otobüs üretimine başladı

  Karsan otonom ve elektrikli otobüs üretimine başladı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Otonom Atak Electric’i üretmeye başlayan Karsan, Avrupa’nın ilk seviye 4 otonom otobüs üreticisi oluyor .

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karsan, ilk kez sene başında duyurduğu otonom teknolojili Atak Electric’in üretimine resmen başlayarak Avrupa’nın ilk Seviye 4 otonom otobüs üreticisi oldu. Karsan’ın Ar-Ge ekibi tarafından yürütülen projede, bir başka Türk şirketi Adastec ile iş birliği yapıldı. Adastec tarafından geliştirilen Seviye 4 Otonom yazılımları, Atak Electric’in elektrik-elektronik mimarisine ve elektrikli araç yazılımlarına entegre edildi. Bu sayede, Avrupa’nın yüzde 100 elektrikli ve Seviye 4 otonom özelliklerine sahip ilk toplu taşıma aracı Otonom Atak Electric, Karsan’ın Bursa’daki fabrikasında üretim bantlarından indirilmeye başlandı.

  Yerli imkanlarla yapıldı

  Karsan CEO’su Okan Baş, “Ağustos ayında ilk prototipini tamamladığımız aracın simülasyon ve validasyon testlerini ise Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştirdik. Üstelik kısa süre içerisinde Avrupa’nın dikkatini çektik ve Romanya’nın önemli teknoloji şirketlerinden BSCI’dan ilk siparişimizi aldık. 2021 yılının hemen başında teslim etmeyi planladığımız bu siparişle, 8 metre sınıfında Avrupa’da ilk elektrikli otonom proje satışını da gerçekleştirmiş olacağız” açıklamasını yaptı.

  İlk teslimat 2021’de

  Araç üzerinde sene boyunca kapsamlı bir çalışma yaptıklarının altını çizen Baş sözlerine şu şekilde devam etti:

  “Ağustos ayında ilk prototipini tamamladığımız 4’üncü seviye otonom sürüşe sahip Atak Electric’in simülasyon ve validasyon testlerini ise Bursa’daki Hasanağa fabrikamızda gerçekleştirdik. Üstelik kısa süre içerisinde Avrupa’nın dikkatini çektik ve Romanya’nın önemli teknoloji şirketlerinden BSCI’dan ilk siparişimizi aldık. 2021 yılının hemen başında teslim etmeyi planladığımız bu siparişle, 8 metre sınıfında Avrupa’da ilk elektrikli otonom proje satışını da gerçekleştirmiş olacağız.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow