Honda'dan geleceğe bakış

Honda'dan geleceğe bakış

Geleceğin mobilite çözümleri Frankfurt'ta sergileniyor

Her yıl iki tekerlekli araçlar, dört tekerlekli araçlar, çeşitli güç ekipmanları, deniz ürünleri ve havacılık ürünleri olmak üzere toplam 28 milyon kişiye ulaşan Honda, bir yandan var olan ürün gamını yenileyip tamamen yeni ürünler lanse ederken, diğer taraftan ise tamamen yeni mobilite çözümlerine sahip yenilikçi ürünlere imza atıyor. 66’ncı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı gerçekleştirilen RC213V motorlu Honda Project 2&4 ve Almanya lansmanı gerçekleştirilen UNI-CUB β Honda’nın geliştirdiği yenilikçi mobilite çözümleri arasında yerini alıyor.RC213V motorlu Honda Project 2&4


Honda, ‘Global Design Project’ ödüllü Project 2&4 ile motosikletin özgürlüğü ile otomobilin kullanım özelliklerini tek bir bünyede bir araya getiriyor. Etrafı neredeyse tamamen açık tek kişilik aracı harekete geçirme görevi motosiklet yarışlarında kullanılmak üzere tasarlanan RC213V kodlu motora verilmiş durumda.


Aslında zorlu MotoGP koşulları için geliştirilen 999 cc hacimli V4 silindirli motor yol kullanımı için revize edildi. Honda’nın ‘The Power of Dreams’ teknolojisini bünyesinde barındıran motor 13.000 d/d’de 215 PS güç ve 10.500 d/d’de 118 Nm tork üretiyor.


Tasarımcılar gövde tasarımı ve motor konumlandırmasını 1965 yılının Honda RA272 yarış otomobilinden ilham alarak Honda’nın yarışçı kökenlerini günümüze taşıdı. 3.040 mm uzunluğa, 1.820 mm genişliğe ve sadece 995 mm yüksekliğe sahip aracın ağırlığı ise 405 kg. Böylece ortadan motorlu araç ideal ön-arka ağırlık dağılımı, düşük ağırlık merkezi ve yüksek ağırlık/güç oranlamasıyla heyecan uyandıran bir performans vaat ediyor. Sadece koltuktan oluşan etrafı neredeyse tamamen açık kokpit, sürücüye motosikletin sağladığı özgürlüğü ve ferahlığı sunarken son derece alçak koltuk konumu sayesinde sürücü kendini adeta yol üzerinde oturmuş gibi hissediyor.Geleceğin kişisel mobilite çözümü


Honda, 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda geleceğin kişisel mobilite çözümü UNI-CUB β’yı sergiledi. Araç, dünyanın en gelişmiş insansı robotu ASIMO’da da kullanılan Denge Kontrol Teknolojisi ve Honda Omni Traction Drive System ile çalışıyor. Söz konusu teknolojiler kullanıcının gövdesinin ağırlığını kullanarak ileri, geri, yan ve diyagonal hareket etmesine imkan tanıyor.


Küçülen ve hafifleyen UNI-CUB β sadece 25 kg ağılığa sahip. 620 mm yüksekliğe, 510 mm uzunluğa ve 315 mm genişliğe sahip araç lityum-iyon bataryalarla besleniyor. 6 km menzile veya 4 km/s hızla 1,5 saat çalışma süresine sahip olan araç maksimum 6 km/s hıza ulaşıyor.


Honda, konsept olarak sergilendiği 2012 yılından bu yana UNI-CUB, Japonya Ulusal Bilim ve Geliştirme Müzesi (National Museum of Emerging Science and Innovation) işbirliği ile bir test programı gerçekleştiriyor. Yeni UNI-CUB β söz konusu test programından elde edilen veriler ve geri bildirim ışığında geliştirildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS