hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Küresel otomobil devi Toyota, otomobillerini 'sakın sürmeyin' diyerek geri çağırdı

  Küresel otomobil devi Toyota, otomobillerini sakın sürmeyin diyerek geri çağırdı
  expand

  Toyota ABD'de 50 bin araca 'sürüş yapmayın' uyarısı yayınladı, onarım için acil geri çağırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Japon otomobil üreticisi, "sürüş yapmayın" uyarısının 2003-2004 model yılı Corolla, 2003-2004 Corolla Matrix ve Takata hava yastığı şişiricili 2004-2005 RAV4'leri kapsadığını duyurdu.

  Toyota Amerika Birleşik Devletleri'nde 50 bin eski model aracını hava yastığı şişiricisinin patlayabileceği ve potansiyel olarak sürücüleri öldürebileceği nedeniyle onarım için acil olarak geri çağırdı.

  Japon otomobil üreticisi, "Sürüş Yapmayın" uyarısının 2003-2004 model yılı Corolla, 2003-2004 Corolla Matrix ve Takata hava yastığı şişiricili 2004-2005 RAV4'leri kapsadığını duyurdu.

  2009'dan bu yana, dünya genelinde 30'dan fazla kişinin hayatını kaybetmesine ve yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açan kazalar Takata markalı hava yastığı şişiricileri ile ilişkilendirilmişti. Patlayan hava yastıklarının araç içerisine metal parçaları fırlamasına neden olabildiği açıklanmıştı.

  Son on yılda, Amerika Birleşik Devletleri'nde 20'den fazla otomobil üreticisi 67 milyondan fazla Takata hava yastığı şişiricisi kullanan aracı geri çağırmıştı. Bu sayı dünya genelinde 100 milyonu aşmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Toyota, RAV4'ün geri çağrılmasının sürücü hava yastığını da kapsadığını, diğer geri çağırmaların ise yalnızca ön yolcu hava yastığı için olduğunu söyledi. Bazı Corolla ve Corolla Matrix modellerinde çarpışma olmadan bile hava yastığının açılmasına neden olabilecek ikinci bir geri çağırma işlemi de yapılıyor.

  Can kaybına yol açan kazalardan sonra eski Takata hava yastığı şişiricilerine sahip araçlar için diğer otomobil üreticileri tarafından önceden "Sürüş Yapmayın" uyarıları verilmişti. Toyota, "sürmeyin" uyarısının araçlardan birinin karıştığı ciddi bir yaralanma veya ölümcül olaydan kaynaklanıp kaynaklanmadığını yanıtlamayı reddetti.

  TOYOTA EN ÇOK SATAN MARKA OLMAYI SÜRDÜRDÜ

  Bu arada Toyota 2023'te 11,2 milyon araçlık rekor yıllık satış rakamı açıklayarak üst üste dördüncü kez dünyanın en çok satan otomobil üreticisi oldu. Ancak Japon üreticinin yönetim kurulu başkanı üç grup şirketindeki skandallar nedeniyle özür diledi.

  Japon otomobil üreticisi, küçük otomobil üreticisi Daihatsu ve kamyon ünitesi Hino Motors da dahil olmak üzere geçen yıl küresel grup satışlarında yüzde 7,2'lik bir artış bildirdi.

  Toyota'nın küresel satışları, Covid-19 salgınının otomotiv sektörüne darbe indirdiği 2020 hariç, son 10 yılın dokuzunda 10 milyon aracı aştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda "Hino Motors, Daihatsu ve Toyota Industries'de art arda yaşanan usulsüzlüklerin neden olduğu rahatsızlık ve endişelerden dolayı müşterilerimizden ve paydaşlarımızdan en derin özürlerimi sunmak isterim," ifadelerini kullandı.

  Kaynak: Euronews Türkçe

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow