hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Lastikleri sanal ortamda geliştirecek

  Lastikleri sanal ortamda geliştirecek
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Almanya’d7a devreye giren yeni tesis sanal ortamda lastik geliştirmesi ve test etme imkanı sağlıyor.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pirelli, 250’si geliştirme mühendisi olmak üzere yaklaşık 2.500 çalışanın istihdam edildiği Almanya’daki Breuberg tesisinde açtığı Sanal Geliştirme Merkezi (VDC) ile lastik geliştirmede yeni ve önemli bir kilometre taşına ulaştı.

  Pirelli’nin Almanya’da hizmete açtığı VDC,  lastik üreticisinin sanal ortamda lastik geliştirmesini ve test etmesini sağlayacak.  Bu ilerleme, Pirelli’ye ve otomotiv sektöründeki OEM müşterilerine önemli avantajlar getiriyor. Lastik geliştirme süresi yüzde 30’a kadar kısalırken üretilmesi gereken fiziksel prototip sayısı da yüzde 30’a varan oranda azalıyor. Şirket bu sayede hem zaman ve paradan tasarruf ediyor hem de sürdürülebilir üretime önemli bir katkıda bulunuyor. Pirelli, 2030 yılına kadar CO2 nötr üretime ulaşmayı hedefliyor.

  Her türlü lastik

  VDC’de Pirelli mühendisleri, otomobil üreticilerinin ilettiği tüm araç modellerinin sanal versiyonlarını simülatöre girebiliyor. Ardından sanal lastik modelleriyle test sürüşleri başlıyor. Mühendisler araç davranışının, sanal araç üzerindeki direksiyon, hızlanma ve frenleme müdahalelerinden nasıl etkilendiğini veya etkilenmesi gerektiğini görüyor. “Simülatörü de içeren VDC, Alman otomobil üreticileri için tüm sanal proje aşamalarını destekliyor,” diyen VDC Başkanı Florian Waffenschmidt şöyle devam etti: “İçten yanmalı motorlu araçlar için lastik testleri gerçekleştirmenin yanı sıra elektrikli ve şarj edilebilir otomobillere yönelik Elect teknolojili lastiklerimizi de sanal ortamda test ediyoruz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow