Motosikletçiler de vergide düzenleme istiyor

Motosikletçiler de vergide düzenleme istiyor

Motosiklet günümüzde hem bir tutku hem de önemli bir ticaret aracı. MOTED, Türkiye’de motosiklet algı ve satışlarının yükselmesi için bir dizi proje üzerinde çalışıyor.

Otomobilden sonra en fazla tercih edilen ulaşım aracı olan motosikletler, doğru donanımlarla ve kurallara uygun kullanılması halinde güvenli ve keyifli araçlar olarak kabul ediliyor. Satın alma, kullanım ve bakım maliyetlerinin otomobile göre daha uygun, park etmenin kolay, yoğun trafikte de daha hızlı olması motosikletlerin öne çıkan avantajları. Ancak özellikle ülkemizde trafikte yaşanan kazalar, vergi yükleri ve olumsuz algılar motosiklet sektörünün gelişmesini engelleyen unsurlar.


Pazar 800 binlere çıkabilir


MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) Başkanı Bülent Kılıçer ülkemizde motosiklet pazarının 124 bin adetlerde olması nedeniyle yan sanayisinin gelişemediğini ve istihdama katkı sağlayamadığını söylüyor. Kılıçer şunları kaydediyor: “Mevcut vergilere bakıldığında 400 bin adet satışın yapıldığı yılları yakalamak artık mümkün gözükmüyor. Tüm vergi oranları arttıkça, motosiklet tescilli bir araç olduğundan kayıt dışılık da önemli ölçüde artmasına neden olmakta. Oysa ki en ucuz ulaşım aracı olan motosiklet önünde engel olan ÖTV, MTV, ehliyet ve muayene ücretlerinde indirimler yapılsa yıllık 700-800 bin adetlik bir motosiklet pazarı oluşacak.”


250 cc altı motosikletlerde ÖTV’nin 30 Haziran 2019’a kadar sıfırlandığını hatırlatan Kılıçer, “Ancak ÖTV indirimine rağmen ilk 5 ayda pazar küçüldü. 250cc üstü araçlarda ise 2017’den beri gelen stoklar önemli risk yaratmakta. Biz de Bakanlığımızdan ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar uzamasını ve 250cc üstü araçlarında bu indirim kapsamına alınmasını istiyoruz” dedi.


Üretimlerdeki yanlışlık tehlikeli


Kılıçer, “Vergi ve maddi açıdan avantaj sağlamak amacı ile Türkiye’de 50cc olarak belirtilen bazı motosikletlerin daha yüksek cc olarak üretilerek satılıyor olması karayolunda oluşturulan pozitif güvenlik ortamını tehlikeye sokuyor. Bu konuda Moted sahada bir çalışma yaparak hazırladığı raporu Ticaret Bakanlığı’na iletecek.” diye konuştu. Motosiklet sürücülerinin kazalardan korunabilmesi için “güvenlik kıyafetleri” kullanmalarının önemli olduğunu vurgulayan Kılıçer kask. Korumalı ceket giib ürünlerdeki KDV oranının düşürülmesi için görüşmeler yapıldığını belirtti.


Yol güvenliği kazaları azaltır


MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü nün 2019’u “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan etmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek,”Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın , Bu Yolda Hep Birlikteyiz , Hatalı Sürücüye Kımızı Düdük kampanyaları ve yoğun trafik denetimleri sayesinde 2019 ilk dört ayda, geçen yıla göre ölümlü trafik kazası yüzde 33, trafik kazalarına bağlı can kayıpları yüzde 41, yaralanmalı trafik kazaları yüzde 13 azaldı”dedi. Öztürk şöyle devam etti: “Trafik ışıklarında, en önde 3 metrelik alanda bisiklet ve motosikletlere ayrılmış özel alan. Trafikte en hassas araçlara dikkat edilmesini dikkat çekecek bir uygulama. Pilot bölge olarak İstanbul da uygulanması için İBB ile konuyu yakın zamanda görüşeceğiz.“

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS