hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otomobil piyasasında fiyatlar geriliyor 

  Otomobil piyasasında fiyatlar geriliyor
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Araştırmalara göre Türkiye'deki 2.el araç fiyatlarında düşüş gözlendi.

   

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre analiz eden ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi. 

  Rapora göre otomobil reel fiyatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 bir önceki aya göre ise yüzde 5’lik bir düşüş göze çarpıyor. Öte yandan ortalama satılık otomobil cari fiyatının geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 39,3 arttığı gözlemleniyor.

  Ancak Ocak ayında 860 bin 443 TL olan ortalama otomobil fiyatı Şubatta 855 bin 781 TL’ye gerilemiş. Otomobil talep endeksinde ise Ocak ayına kıyasla yüzde 4’lük bir artış var. Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Bu göstergenin detayları incelendiğinde hem ilan sayısının hem de satılan otomobil sayısının arttığı görülüyor.

  Reel satış fiyatları düşmeye devam ediyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyat sekiz aydır düştüğü görülüyor. Ocak ayına kıyasla %5 azalarak 189'a düştü. Ayrıca  reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da azalmakta. 2023 Mayıs ayında %47,9'a ulaşan artış oranı, takip eden aylarda sürekli olarak azalarak Şubat ayında % -16,6'ya geriledi. Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Bu artışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 4,6, satılan otomobil sayısının ise yüzde 12,5 arttığı görüldü. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow