Otomotiv dünyasında siber saldırı tehdidi

Otomotiv dünyasında siber saldırı tehdidi

Otomotiv dünyasında siber saldırı tehdidi

Siber saldırıların 2024’e kadar otomotiv endüstrisinde 505 milyar dolarlık zarara yol açabileceği belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Otomotiv sektöründeki dönüşümün gerisinde kalmamak için yatırımlarına odaklanan otomotiv şirketleri, bir yandan da siber saldırılarla meşgul. Otomotiv endüstrisinin en büyük isimleri son yıllarda siber saldırganların hedefi oldu. Geçtiğimiz ay global bir markanın işlettiği bir platform, araç sahiplerinin müşteri bilgilerini açığa çıkaran bir kimlik doldurma saldırısına uğradı. Mart ayında da birçok güvenlik analizcisi siber saldırganların, yine global farklı bir markanın araç motorlarını uzaktan çalıştırmasına ve yakın mesafeden kilidini açmasına izin veren bir güvenlik açığına sahip olduğunu açıkladı.

Elektrikli dünya

İnfrasis Siber Mühendislik Genel Müdürü Can Sobutay da “Otomotiv endüstrisine yönelik siber saldırıların 2024’e kadar 505 milyar dolarlık zarara yol açabileceği öngörülüyor” dedi. Yaşanan saldırıların siber güvenlik konusunun otomotiv endüstrisi açısından önemini yeniden gözler önüne serdiğini söyleyen Sobutay, “Önümüzdeki on yıl ve sonrasında küresel taşımacılığı; siber güvenlik sorununu en fazla ciddiye alan otomotiv devleri şekillendirecek” diye konuştu. Son birkaç yıldır farklı sorunlara çözüm arayan otomotiv endüstrisi, bir yandan hızla gelişen dijital atılımlarla birlikte otonom ve ağ bağlantılı araç teknolojilerine yoğunlaşırken, bir yandan da siber saldırılarla uğraşıyor. 2030 yılına kadar 125 milyondan fazla elektrikli aracın yollarda olacağı öngörülürken hem yolcuların hem de otomotiv ağının güvenliği konusu otomotiv endüstrisi açısından kritik öneme sahip gündem maddeleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük otomotiv şirketleri siber suçluların yakın markajına girerken, ilerleyen teknolojilere bağlı olarak hayata geçirilen uygulamalardaki güvenlik zafiyetleri de saldırılara zemin hazırlıyor.

Uzaktan erişimli araçlar

Sobutay, “Otomotiv endüstrisine yapılan siber saldırıların 2024’e kadar 505 milyar dolarlık bir zarara yol açabileceği öngörülüyor” diye konuştu. “Karayolu araçları bağlamında siber güvenlik; otomotiv elektronik sistemlerinin, iletişim ağlarının, kontrol algoritmalarının, yazılımların, kullanıcıların ve temel verilerin kötü niyetli saldırılara, yetkisiz erişime veya manipülasyona karşı korunmasıdır” açıklamasını yapan Sobutay, “Bir zamanlar tekerlekler ve motorla sürülen otomobiller, şimdi tekerlekler üzerinde bir tür veri ağı haline geldi. Ancak, yeni teknolojik gelişmelerle birlikte yeni ağ açıkları ve riskleri de söz konusu. Bağlı, elektrikli ve yüksek düzeyde otonom araçlar arasında, bu yeniliklerin sunduğu yeni siber tehditler var. Önümüzdeki on yıl ve sonrasında küresel taşımacılığı; siber güvenlik sorununu en fazla ciddiye alan otomotiv devleri şekillendirecek. Ayrıca otomotiv siber güvenliği, önce güvenlik sorunu ve belki de ikinci olarak rekabet avantajı olarak düşünülebilir” diye konuştu. Uzaktan erişim konusunun da bu tür saldırılar açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Sobutay, “Birçok yeni saldırı, güvenli olmayan uzak bağlantılarla başladı. Özellikle fidye yazılımı saldırılarında, uzaktan erişim araçlarındaki güvenlik açıklarından yararlandığı görülüyor. Bu kapsamda kuruluşlar uzaktan erişim araçlarının güvenliğinin kontrolüne öncelik vermeli” diye konuştu.