Otomotiv yan sanayi hedef yükseltiyor

Otomotiv yan sanayi hedef yükseltiyor

Gebze’deki Taysad Organize Sanayi Bölgesi üye firmaları bu yıl otomotiv yan sanayiinde 90 milyon euroluk yeni yatırım yapacak. TOSB Başkanı Ömer Burhanoğlu yerli araç girişim grubunu bölgeye çekmek için temasların sürdüğünü söyledi.

Türkiye otomotiv sektörü 2019’da 32 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Geçtiğimiz yıl bu ihracata 10 milyar dolarlık katkı sağlayan otomotiv yan sanayi ise bu yıl ihracat hedefini 12 milyar dolara çıkardı. Otomotiv yan sanayi ihracatının 1.5-2 milyar doları ise Gebze’de kurulu TOSB’dan (Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) geliyor. Bölgede faaliyet gösteren 106 otomotiv yan sanayi firmasının bu yıl da yeni yatırımlar yapacağını söyleyen TOSB Yönetim Kurulu başkanı Ömer Burhanoğlu yatırım miktarının 90 milyon eurolar civarında olacağını açıkladı.

Yerli girişimcilerle görüşüyoruz

Türkiye'nin Otomobil Girişim Grubu CEO'su Gürcan Karakaş ile temas halinde olduklarını, yerli araç projesinin belirli aşamalarını bölgelerine çekmeye çalıştıklarını belirten Burhanoğlu otomotivde gelecekte elektrikli araçlar, otomasyon ve dijitalleşmenin önemli yer tutacağını ifade etti. Sektörün globalde yeni dönemde otomasyon, dijitalleşme, mobilite ,bağlanabilirlik,alternatif yakıt sistemleri ile 3.5 trilyon dolarlık bir pazar oluşturacağını kaydeden Burhanoğlu, “Biz de yan sanayiciler olarak kendimizi yeniliklere hazırlıyoruz. Bunu başarırsak 10 yıl içinde TOSB olarak bu yeni pazardan yüzde 1.5 pay alarak ihracatımızı 50 milyar dolarlara çıkarabiliriz” dedi.

TOSB İnovasyon Merkezi

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde kurdukları TOSB İnovasyon Merkezi’nin faaliyete geçtiğini de söyleyen Burhanoğlu ,”"TOSB'u inovasyon merkezi haline getirmek için buradaki firmaların ve çalışanların yeni teknolojileri deneyimlemesi adına bir ortam hazırladık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteklediği TAYSAD, TOSB ve MARKA'nın birlikte hazırladığı bu proje ile kamu kuruluşlarının, üniversitelerin ve özel sektörün bir araya getirilmesi hedefleniyor” dedi. OİB, Boğaziçi,Koç,Sabancı. Okan Üniversiteleri, TÜBİTAK gibi kurumların destek verdiği İnovasyon merkezi projesinde kuluçla merkezleri, start-up firmalar,girişimciler biraraya gelerek işbirliği yapıyor. İnovasyon Merkezi’nde şu anda yaklaşık 200 kişi çalışıyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS