Sararan, matlaşan otomobil farı nasıl temizlenir? İşte o yöntem

Arabaların farları plastikten üretildiği için zamanla sararıp, matlaşabiliyor. Bunun önüne geçmek için ise farı değiştirmek yerine parlatabilirsiniz. İşte o yöntem... (Burak Taşçı / Hürriyet)Farlarınız sararmış, solmuş, şeffaflığını yitirmiş ve matlaşmışsa eski haline döndürmek oldukça kolay.
Far parlatma uygulamasını oto aksesuarcuları, sanayilerde bulunan kaportacılar da 100 lira civarındaki ücretlere gerçekleştiriyor.
Aynı uygulamayı kendiniz de gerçekleştirebilir ve bu durumu hobi haline getirebilirsiniz.
Hatta daha ileri giderek belki ticari amaçla kullanabilirsiniz.
Far temizleme, parlatma işi için fazla malzemeye gerek yok. Zımpara, su, bez, kağıt bant, plastik cilası veya far cilası, kurulamak için peçete almanız gerekiyor.
Eğer cilayı elinizle yapmak istemiyorsanız piyasada pasta cila için kullanılan polisaj aleti alarak hem arabanıza ilerleyen zamanlarda pasta cila atabilir hem de farlarınızı daha iyi parlatabilirsiniz.
Polisaj aletiyle birlikte toplam maliyetiniz yaklaşık olarak 200-250 lira civarında olacaktır. Polisaj aleti almazsanız yaklaşık 50 liraya farlarınızı parlatabilirsiniz.

Öncelikle aldığınız kağıt bant ile farın etrafındaki kaportayı maskelemeniz gerekiyor. Bu sayede zımpara boyaya değmemiş olur.
Ardından farınızın durumuna göre aldığınız zımparayla farı ıslatarak çok bastırmadan zımpara yapmaya başlayın. Fardaki matlaşma durumuna göre zımpara seçmeniz gerekiyor.
1000’lik ve 2000’lik ince zımpara ile restore işine devam edebilirsiniz. Zımpara yaparken farı mutlaka ıslak tutmalısınız. Fazla bastırmadan zımpara işlemini gerçekleştirmelisiniz.
Zımparalama işlemi sonrasında pürüzsüz ve mat yüzey elde ettikten sonra farı iyice temizleyip cilalamak gerekiyor.
Cilalama aşamasını ister elinizle ister polisaj aletiyle gerçekleştirebilirsiniz. Polisaj aletiyle yapmanız halinde daha homojen parlaklık elde edebilirsiniz.
Yeterince parladığını ve pürüzsüz olduğunu hissettiğinizde cilalama işlemine son verip yenilenmiş farlarınızın keyfini sürebilirsiniz.
Farlarınızı parlattıktan sonra şeffaf film kaplama yaparak hem far yüzeyini koruyabilirsiniz hem de daha geç sararmasını sağlayabilirsiniz.
Kaplattığınız şeffaf film petrol türevi olacağından bir süre sonra sararabilir ve söküp yenisini kaplatabilirsiniz.

Farınızı parlattıktan sonra arabanızın hem görüntüsü hem de farların ışık dağılımı daha iyi olacaktır.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS