Seat de ”Ateca” ile SUV rekabetinde

Seat de ”Ateca” ile SUV rekabetinde

Seat’in SUV sınıfındaki ilk temsilcisi Ateca Berlin’deki etkinlik ile tanıtıldı. Günlük şehir yaşamı için ideal seçenek sunan Ateca’nın fiyatı 84 bin ile 160 bin TL arasında değişecek.

Seat, yeni Ateca’nın gelmesiyle 2017’de Türkiye’deki satışlarını 20 bin adetin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bu yıl sonuna kadar Türkiye’de toplam 19 bin adetlik satış öngören Seat yeni Ateca’yı kasım itibarıyla pazara sunacak. 1.0 ve 1.4 lt benzinli, 1.6 ve 2.0 lt dizel motorlarla satılacak Ateca’nın 1.0 lt benzinlisinin fiyatı 84 bin TL’den başlayıp 2.0lt 4 çeker dizeli 160 bin TL’ye kadar çıkacak. Marka 2017’nin son çeyreğinde B SUV sınıfındaki Arona’yı da ülkemizde satışa sunmayı öngörüyor. Makyajlanacak Ibiza ise 2017 başında ithal edilecek.


Yılda 4 bin satacak


Ateca’nın Berlin’deki test üsrüşünde konuşan Doğuş Otomotiv Seat Genel Müdürü Anıl Gürsoy aracın henüz satışa sunulmadan hem dijital dünyada hem de showroomlarda büyük bir beğeniyle karşılandığını ve bu yeni SUV’un markanın hedef kitlesini de genişleteceğini söyledi. Bu yıl aracı tedarik etmede zorluklar olacağını kaydeden Gürsoy 2017 boyunca eğer temin edebilirlerse 4 bin adet satış öngördüklerini vurguladı. Üreticiden aldıkları destek, güçlü yetkili satıcı ağı, doğru fiyatlandırma ve filo stratejisi ile SEAT’ın pazar payını %3 seviyesine getirdiklerini belirten Gürsoy, “SEAT Ateca’nın model gamımıza eklenmesi ile büyüme trendine devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Seat’in Türkiye’deki pazar payının yüzde 3’lere çıkaracağını belirten Gürsoy halen ürün gamlarının binekteAteca’nın gelmesiyle yüzde 50’lik bir paya hitap ettiğini dile getirdi.


Leon çıtayı yükseltti


Seat’ın Türkiye e globalde son yıllarda satış grafiği hızlı artıyor. Haen Türkiye’de satışların yüzde 51’i Leon modelinden geliyor. Markanın çıkışı yenilenen bu modelle başlamıştı. Ateca’nın ise yüzde 20’lik bir pay alması öngörülüyor. Türkiye,Almanya’nın lider olduğu global satışlarda 6’ıncı sırada yer alıyor. Halen 27 yektili satacısı olan marka Malatya, Şanlıurfa ve İstanbul Kartal’da yeni bayilikleri devreye alıyor.


MTV düzeltilmeli


Test sürüşlerine katılan Doğuş Otomotiv CEO’bu Ali Bilaloğlu da hükümetin ticari araç için yaptığı ÖTV indiriminden memnun oldukarını belirterek Motorlu Taşıt Vergilerine de düzenleme yapılmasının yararlı olacağını belirtti. Bilaloğlu Türkiye’de aracın yaşlandıkça MTV’sinin azalmasının dünyadaki uygulamalarla ters olduğunu söyledi.


MEHMET ALİ KANTARCI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS