Sektör temsilcileri umutlu! Otomotivde 'düşük faiz' dopingi!

Sektör temsilcileri umutlu! Otomotivde 'düşük faiz' dopingi!

Kamu bankalarının ekim başından yıl sonuna kadar uygulamayı planladığı düşük kredi faizi oranları otomotiv sektörünü hareketlendirecek. Yılsonu satış tahminleri 400 binlerden 450 binlere çıktı. 

Ziraat Bankası , Halkbank ve Vakıfbank 1 Ekim'den itibaren  Türkiye’de üretim yapan markalara düşük faiz desteği vereceğini açıklamasıyla otomotiv sektörü hareketlendi.  İlk açıklamaya göre 2019 sonuna kadar sürecek uygulama ile  sıfır km Honda, Hyundai, Renault ve Fiat binek otomobillerinde 50 ile 120 bin arasında alınacak krediye  18-36 ay vade için aylık faiz oranı yüzde 0,49-0,69 bandında uygulanacak. Alınacak kredi miktarı  72 ile 120 bin arasında değişen Fiat, Ford, Isuzu, Karsan ve Temsa ticari araçlarda ise 30-60 ay vadede aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı verilecek.

OYDER:”Özel bankalar takip edecektir”

 OYDER (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu 2018 Haziran ayından bu yana satışların sürekli gerilemesinin ana nedenlerinden birinini yüksek faiz oranları olduğuna dikkat çekti. Şahsuvaroğlu şunları söyledi:

“1,5 yıldır süregelen yüksek faiz dönemin sonunda aylık taşıt kredisi faizleri yüzde 3.1 seviyelerinden yüzde 1.5 seviyelerine kadar gerilemişti. Bu bile tüketicilerin araç alımına vesile olmaya başlamıştı ancak uzun yıllardır bu ticareti gerçekleştiren şirketler olarak şunu biliyorduk ki yüzde 1’in altındaki kredi oranları talebi hareketlendirecek sınır. Geçtiğimiz hafta otomotiv dernekleri bir araya gelerek Bankalar Birliği Başkanımız ile yaptığımız görüşmede tüketicilerin beklediği oranları ve kredi taleplerinin bankalarımız tarafından onaylanması ile ilgili düşüncelerimizi paylaştık. Bugün geldiğimiz noktada öncelikle devlet bankalarımız öncülüğünde başlayan düşük faizli taşıt kredisi kampanyalarını özel bankalarımızın da tüm markalarımız ile beraber takip edeceğini düşünüyoruz.” 

100 otonun 60’ı kredi ile satılıyor

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş düşük faiz kararının ülkemize ihracat, üretim ve istihdam açısından en yüksek katma değeri yaratan otomotiv sektörüne verilen önemli bir destek olduğunu belirtti.

Çağdaş, “Merkez Bankası'nın faiz indirim adımını takiben açıklanan bu paket, iç pazarı canlandıracak ve finansmana erişim kolaylığı sağlayacak. Faiz oranlarının düşmesinin çok önemli olduğunu her platformda dile getirdik çünkü Türkiye’de satılan her 100 otomobilin asgari 60’ı kredi ile satılıyor. Bu yüzden kredi faizlerinin tüketicinin finanse edebileceği aylık ödeme seviyesine gelmesi çok memnuniyet verici bir gelişme. Bu gelişmenin 2019 yılı toplam pazarının 450 bin seviyesine taşıma olasılığı yüksek “dedi. Otokoç Yönetim Kurulu Üyesi Görgün Özdemir kararın satışları hareketlendireceğini ancak uygulama prensiplerinin süratle hayata geçmesi gerektiğini  vurguladı. Uygulamının ekim başında başlamasının eylül ayının son günlerindeki satışları olumsuz etkileyeceğini söyleyen Özdemir, “Türkiye’de yaklaşık bin kadar yetkili satıcı var. Hepsi sadece yerli araç satmıyor. Geri kalanlara da destek verilebilirse çok daha yararlı olacak” diye konuştu. 

Toyota da dahil olacak

Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt da 1 Ekim tarihinde başlayıp yılsonuna kadar sürecek faiz indiriminin otomotiv sektörünü son çeyrekte hareketlendireceğini bildirdi. Bozkurt şunları söyledi:

"Hatta bayilerimizden aldığımız bilgilere göre bu kampanyanın olumlu ektilerini şimdiden görmeye başladık.

Markalar farklı modellerine göre farklı oranlarda bu kampanyaya dahil olacaktır. Toyota olarak farklı modellerimiz için yaptığımız çok cazip kampanyalar ile biz de bu kampanyada yer alacağız. Bu konuda geniş kapsamlı ve müşterilerimizin yararına olacak şekilde hazırlanıyoruz. Toyota olarak “0” finansman oranını biz şimdiden devreye aldık. Bazı modellerimizde devreye aldığımız “0” finansman oranı ile birlikte kamu bankalarının sunduğu yüzde 0,69 cazip finansman oranına denk bir oranı biz de yarından itibaren müşterilerimize sunmaya başlıyoruz. Ayrıca ekim ayında fiyatlarımıza zam yapmayacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS