hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Süper tehlikeli"! BMW CEO'sundan Avrupa Birliği'nin belirlediği kurala karşı dikkat çeken sözler

  Süper tehlikeli BMW CEOsundan Avrupa Birliğinin belirlediği kurala karşı dikkat çeken sözler
  expand
  KAYNAKMilliyet

  BMW CEO'su Zipse, Avrupa Birliği tarafından belirlenen içten yanmalı motorlara sahip araçların yasaklanacağı tarihin tüketicilerin daha ucuz araçlara ulaşımının önünü keseceğini ve söz konusu durumun "süper tehlikeli" olacağını savundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Otomotiv üreticileri, özellikle Avrupa Birliği tarafından belirlenen tarihi (2035) yakalamak amacıyla elektrikli araçlara geçiş konusunda hazırlıklarını hızlandırırken, bazı ülkeler de, kendi tarihlerini belirleyerek, benzinli ve dizel araçların satışını sonlandıracaklarını açıklamıştı. Bu konu, ciddi tartışmalara neden olsa da, pek çok firma, İklim Zirvesi’nde mutabakata imza koymuş ve belirli bir tarihten sonra “sadece elektrikli” araçlar satacaklarını taahhüt etmişlerdi

  Ancak bu kısıtlamalara yönelik eleştirilerin ardı arkası da kesilmiyor. Nitekim firmalar, her ne kadar elektrikli ve alternatif enerjili araçlar konusunda çalışmalar yapsa da, resmi kurumlarca tarih kısıtlamaları yapılmasına karşı çıkıyor. BMW CEO’su Oliver Zipse de bunlardan biri.

  ABD’de, 1.7 milyar dolarlık elektrikli araç yatırımlarını açıklarken yaptığı konuşmada, benzinli araçların devre dışı bırakılmasına ilişkin bir tarih sınırı konulmasının “ucuz araçları” ortadan kaldıracağını, bunun pek çok kişinin otomobil sahibi olamayacağı anlamına geleceğini kaydetti. BMW’nin, içten yanmalı motorların üretimine son verme konusunda bir tarih sınırlaması koymadığına dikkat çeken Zipse, bu tip araçların satışlarının yasaklanması konusunda da uyarıda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zipse, alt segmentlerdeki ucuz araçların piyasalardan çekilmesinin “politik olarak süper tehlikeli” bir durum olduğunu savunarak, “Şayet bir anda otomobil sahipliğini sadece zenginlere mahsus hale getirirseniz, bu çok tehlikeli bir şey olur” ifadesini kullandı.

  ROLLS ROYCE’UN İLK TAM ELEKTRİKLİSİ

  Rolls-Royce, tamamen elektrikli ilk otomobili Spectre’ın dünya tanıtımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Lüks otomobil üreticisinin ilk tam elektrikli otomobili, marka açısından elektrikliler dünyasına geçişin başlangıcını temsil ediyor. Rolls-Royce Motor Cars Ceo’su Torsten Müller-Ötvös, Spectre’ın ilk olduğunu, 2030’dan sonra da Rolls-Royce Motor Cars’ın sadece elektrikli otomobill üreteceğini kaydetti. Yeni Spectre’ın, ilk sahiplerine 2023 yılının sonunda teslim edilmesi planlanıyor. Spectre fiyatlandırmasının Cullinan ile Phantom arasında konumlandırılması bekleniyor.Süper tehlikeli BMW CEOsundan Avrupa Birliğinin belirlediği kurala karşı dikkat çeken sözler

  Bir Rolls-Royce’da şimdiye kadar üretilmiş en geniş Pantheon ızgaraya sahip model olan Spectre, markanın tüm lüks unsurlarını barındırıyor. Nitekim araç, iç tasarımı 5 bin 876 adet yıldız ve zarifce aydınlatılmış ‘Starlight Doors’ adı verilen yıldızlı iç döşemeye sahip kapılarla sunuluyor. Aracın 520 kilometre menzile sahip olması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLEMEYE DEVAM

  Türkiye’nin tarım mekanizasyonundaki lider firması ve otomotiv sektöründeki ilk üretici kuruluşu TürkTraktör, tarımın ve çiftçinin dönüşümünü desteklemeye devam ediyor. Yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranıyla yılda 50 bin adete yakın ileri teknoloji ürünü traktörü toprakla buluşturan TürkTraktör, geçtiğimiz yıl sonunda 1 milyonuncu aracını banttan indirdi.

  TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Traktör pazarında tüm dünyada yıllık üretim adetlerinin 1.6 milyon civarında gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye’nin yıllık üretimi ise 60-70 binler civarında. Bugün Türkiye’de halihazırda kullanılan traktör parkının 1 milyon 300 bin civarında olduğunu düşünürsek TürkTraktör olarak 1 milyoncu üretim adetine ulaşmanın çok önemli bir kilometre taşı olduğunu görebiliriz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Traktörlerin motor, ön aks, şanzıman ve diğer yürüyen aksamlarının yanında bazı modellerin kabinlerini de üretmeye başladıklarını belirten Özüner, “Dünyanın en büyük 4. traktör pazarı olan Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 68’ini, toplam ihracatın da yüzde 88’ini tek başına gerçekleştiriyoruz. New Holland markamız 15 yıldır kesintisiz biçimde pazardaki liderliğini sürdürüyor. Premium markamız CASE IH ise pazarda üçüncü konumda” diye konuştu.

  PETLAS’TAN ‘YEŞİL’ LASTİK

  Petlas, bünyesinde bulunduğu AKO Grup’un geri dönüşüm yatırımıyla, kaynakların daha verimli kullanılması, atıkların toplanması ve geri kazanımının yanı sıra yenilikçi ürünleriyle de çevreyi korumaya destek oluyor. Petlas’ın, yeni nesil kauçuklar ve özel dolgu malzemeleriyle ürettiği düşük yuvarlanma direncine sahip yüksek performanslı çevreci lastikleri, yakıt tasarrufu için yakıt veriminde önemli iyileştirme sağlıyor.

  Petlas, ProGreen PT525’in doğayla dost, daha kısa sürede eriyip yok olan özel sırt karışımı, dönme direncini azaltıyor. Optimize edilmiş desen tasarımı ve üstün teknolojili bileşenler ile ProGreen PT525, standart olarak üretilmiş bir lastiğe göre yüzde 5’e kadar yakıt tasarrufu sağlarken karbon ayak izini azaltıyor. Bunu yaparken güvenlikten ve performanstan da ödün vermeyen ProGreen PT525 üstün yol tutuş ve viraj performansı sunuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milliyet / Levent Köprülü

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow