Tofaş, 5 Milyonuncu Aracını Üretti

Tofaş, 5 Milyonuncu Aracını Üretti

Fiat Egea Hatchback, Tofaş’ın Ürettiği 5 Milyonuncu Araç Olarak Banttan İndi!

 Tofaş, dünya genelinde otomotivde önemli bir eşik olarak kabul edilen 5 milyonuncu aracını banttan indirdi. Tedarikçi ve yan sanayisi ile dolaylı olarak 40 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir fabrika haline geldiklerine değinen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Murat 124 ile başlayan ve 5 milyonuncu araca uzanan yolculuğumuzda Bursa Fabrikamızdan 23 farklı modeli yollara çıkarmanın gururunu yaşadık. Bu süreçte edindiğimiz bilgi birikimini, en az üretimde eriştiğimiz rakamlar kadar değerli buluyorum. Yıllar içinde edinilen know-how’ın değerini maddiyatla ölçmek mümkün değil. Bu bilgi birikimi bizi bugün otomotiv sektöründe iyi bir üretici olmanın ötesinde iyi bir ürün geliştirici haline getiriyor; bize küresel rekabet gücü sağlıyor. Bugün sadece kendimiz için değil, sektör için de teknoloji üretir hale gelmenin gururunu yaşıyoruz. 5 milyon araca giden yolculuğumuzda emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bayilerimize, tüm tedarikçi ve yan sanayimize teşekkür ediyorum” dedi.

Merhum Vehbi Koç tarafından, Türkiye otomotiv sanayisinin gelişmesi hedefi ve “Türkiye'de insanları otomobil sahibi yapma” vizyonuyla temelleri atılan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’ndaki 5 milyonuncu araç, 8 Temmuz Cuma günü banttan indirildi. Tofaş’ın ürettiği 5 milyonuncu araç, 1 milyar dolarlık tarihi yatırım ile hayata geçirilen Egea Model Ailesi’nden Fiat Egea Hatchback oldu. Kurulduğu yıl 20 bin adetlik üretim kapasitesi ve 600’e yakın çalışanıyla mütevazı bir fabrika olan Tofaş, bugün 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 10 bini aşan çalışanı ile 7 markaya aynı anda ürün geliştiren ve üretim yapan dev bir fabrikaya dönüştü.
Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, bugün Türkiye otomotiv sanayisinde gerçekleşen toplam üretim ve ihracatın yüzde 25’e yakınını tek başına gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirterek 5 milyonuncu aracın Tofaş’ın geçirdiği tüm evrelerin bir sonucu olduğuna dikkat çekti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS