Traktör üretimin yüzde 72’sini tek başına yaptı

Traktör üretimin yüzde 72’sini tek başına yaptı

Bu yıl kuruluşunun 65. yılını kutlayan TürkTraktör, 2018’de traktör ihracatını yüzde 21 arttırarak yurt dışı ciro rekoru da kırdı.

TürkTraktör 2018’de toplam 34 bin 114 adet traktör ve 30 bin 914 adet motor üretti. Bu yıl kuruluşunun 65’inci yılını kutlayacak şirket 2018’de Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 72’sini tek başına gerçekleştirdi.  Toplam 17 bin 655 adet traktör satışı yapn Türk Traktör pazarda 12’inci kez lider oldu.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, 2018 yılsonu itibarıylaelde edilen sonuçları şu şekilde değerlendirdi:

“Kuruluşumuzdan bu yana fabrikalarımızda üretilen ve çiftçilerimizle buluşturduğumuz traktörlerimizin sayısı 900 bin adedi geçti. Bu sene ekipman pazarına da güçlü bir giriş yaparak, TürkTraktörmarkalı 10’a yakın yeni zirai ekipmanla çiftçinin verimini artırmayı hedefledik. Türkiye’de iş makinesi üretme konusuhda çalışmalarımız sürüyor. Uygun zaman gelince bu sınıfta da üretime geçebiliriz.”

 Alternatif yakıtlı traktör  

 Özüner traktör satışlarının 2019’un ikinci yarısındahareketlenmesini bekediklerini vurguladı. Başarılarının ardında müşterilerine ve Ar-Ge’ye verdikleri önemin olduğuna dikkat çeken Özüner şunları söyledi:

“Yerlilik oranımız yüzde 85’lerin üzerinde. TürkTraktör olarak, ülke tarımı ve çiftçimizi hep daha ileriye taşıyacak yatırım ile çalışmalara odaklanıyoruz. Bu çalışmaların temelinde ise Ar-Ge yatıyor. Alternatif yakıtlı traktörler  üretme konusunda da çalışmalarımız var. Bunlar olgunluğa gelince açıklayacağız.TürkTraktör Finans hizmetimiz ile bayilerimiz üzerinden çiftçilerimize finansmana erişim için alternatif bir kanal yaratmıştık. Bu sene ise bu kanala sigorta ve kasko hizmetlerini de ekledik.”

 İhracatın da yüzde 91’i TürkTraktör’den

 TürkTraktör’ün yurt dışı satışları ise 2018 yılında %21 oranında artarak 14 bin 502 adede yükseldi. Buna göre TürkTraktör, hem son yıllarınen yüksek ihracat rakamına ulaştı hem de Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %91’initek başına gerçekleştirdi.TürkTraktör, 2018 senesini 3 milyar 909 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurt dışı cirosu ise %68 artarak 1 milyar 893 milyon oldu.  Şirket yurt dışı cirosunda elde ettiği bu sonuçla yeni bir rekora imzasını attı.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS