hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni Opel Grandland tanıtıldı

  Yeni Opel Grandland tanıtıldı
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Opel, SUV’daki amiral gemisi yeni Grandland’in dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni Grandlan'ın tanıtımı üretiminin yapıldığı Türingiya’da bulunan Eisenach fabrikasında yapıldı. Bununla birlikte Opel, 1992 yılında açılan ve her geçen gün gelişen Eisenach fabrikasını gelecekteki elektrikli modellerin üretimine uygun hale getirmek için tesise 130 milyon Euro yatırım yaparak marka üretimde önemli değişiklikler sağladı. Bu kapsamda Eisenach fabrikası Grandland'ın üretimi için ultra modern “elektrik santraline” dönüştürüldü. Burada 14 hektarlık alan üzerine kurulan yeni güneş enerjisi çiftliğinin fabrikaya enerji sağlanması hedefleniyor. 20 megavatlık fotovoltaik parkın yanı sıra, 1,5 megavatlık bir ısı pompası da gelecekte tesisin ısı tedarikini destekleyecek.

  Yeni Opel Grandland tanıtıldı

  Yeni nesil SUV

  Opel'in yeni nesil birinci sınıf SUV’u Grandland’in, Eisenach fabrikasında düzenlenen etkinlikle dünya prömiyeri kutlandı. Opel CEO’su Florian Huettl, “Yeni Opel Grandland baştan aşağı Almanya’da üretildi. Model, yalnızca Eisenach'taki üretim hattından çıkacak. Bu amaçla geçtiğimiz birkaç ay içinde fabrikayı gerçek bir “elektrik santraline” dönüştürdük. Burada bir batarya atölyesi ve en iyi SUV'umuzun ortak bir üretim hattında tüm motor çeşitlerinde tamamen esnek olduğu bir üretim tesisi oluşturduk. İlk kez tamamen elektrikli olarak sunulacak olan yeni Grandland, elektrikli otomobil yelpazemizi daha da genişletecek. Bunun başlangıç sinyalini bugün burada veriyoruz” dedi. Performans ve özverilerin için tüm çalışanlara teşekkür eden Eisenach fabrikası Genel Müdürü Jörg Escher, “Eisenach ekibi, otomotiv dönüşümü alanında büyük bir mücadeleyi birlikte üstlenerek bunu olağanüstü bir kararlılıkla uyguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  STLA'nın ilk ürünü

  STLA Medium platformu üzerinde tasarlanan ilk Opel modeli olarak dikkat çekiyor. Yeni Grandland Elektrik, yeni mimarisi, 98 kWh’lik kapasiteye sahip düz batarya paketi, yeni nesil elektrikli motoru ve enerji tasarrufu sağlayan diğer özellikleri sayesinde karbon emisyonu üretmeden yaklaşık 700 kilometreye varan menzil sunabiliyor (WLTP1’ye göre). Opel, 1992 yılında açılan ve her geçen gün gelişen Eisenach fabrikasını gelecekteki elektrikli modellerin üretimine uygun hale getirmek için tesise 130 milyon Euro yatırım yaptı. Bu yatırım üretimde önemli değişiklikler sağladı. Örneğin gövde atölyesinde ve son montajda hem çoklu enerji platformu hem de STLA Medium platformu üzerinde tasarlanan otomobillerin üretilmesine olanak sağlayan modifikasyonlar gerçekleştirildi. Ayrıca tüm tesisteki konveyör sistemi uyumlu hale getirildi ve güçlendirildi. Gövde atölyesi tamamen otomatik hale getirildi ve detaylı denetim için çeşitli alanlara son teknolojiye sahip birçok kamera sistemi kuruldu. Yeni batarya atölyesi Rüsselsheim’in deneyiminden faydalanacak Ayrıca Elektrikli Grandland’in batarya paketlerinin tesiste monte edilmesini sağlayan yeni bir batarya atölyesi de kuruldu. Bu görev için yüksek gerilim uzmanlarına özel eğitim verildi.Gelecekte yeni Opel Grandland’in Deutsche Bahn ile demir yolu bağlantıları üzerinden taşınarak müşterilere ulaştırılması planlanıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow