hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni platform ile menzil 800 km'ye çıkacak

  Yeni platform ile menzil 800 kmye çıkacak
  expand
  KAYNAKMehmet Ali Kantarcı

  Stellantis STLA Large Platformu ile Elektrikli Araçlarının Menzilini 800 Kilometreye Çıkartacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Stellantis, elektrikli araç dönüşümüne yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda Stellantis, Dare Forward 2030 stratejik planları kapsamında dört küresel platformdan biri olan STLA Large platformunu tanıttı. 400 ve 800 voltluk mimarilerle sunulan STLA Large platformu, D ve E segmentindeki otomobil, crossover ve SUV araç türlerini destekleyen sektördeki en esnek doğuştan elektrikli platform olma özelliğini taşıyor. STLA Large platformu ile tasarlanan araçlar, 2024 ve 2026 yılları arasında beş markanın 8 araç lansmanı ile dünya genelinde üretilip satılacak. Dodge ve Jeep® ile başlayan lansman sürecini Alfa Romeo, Chrysler ve Maserati modelleri takip edecek.

  2 saniyede 100 km

  STLA Large platformu, 118 kWsa’e varan batarya kapasitesi, dakikada 4,5 kWsa’lik şarj performansı ve hiper spor otomobiller gibi 0’dan 100 km/s sürate 2 saniye seviyesinde ulaştırabilecek yüksek performansıyla grup markalarına segmentin en iyi teknik değerlerini sağlıyor. Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, elektrikli araçlara yatırım yapmaya devam ediyor. Grup markalarının birbirinden iddialı modelleriyle dünya elektrikli araç pazarındaki payını hızla artıran Stellantis, tamamen yeni STLA Large platformunu tanıttı. D ve E segmentlerdeki küresel pazarlara yönelik farklı araçların temelini oluşturan yeni platform, doğuştan BEV’lere (batarya- elektrikli araç) uygun tasarımı ve son derece esnek yapısıyla dikkat çekiyor. İlk modeller Kuzey Amerika’da yola çıkacak! Stellantis’in yeni platformu, grup markaları için yerleşik enerji, şarj verimliliği, yüksek performanslı araç dinamikleri ve üstün arazi sürüşü de dahil olmak üzere segmentin en iyi özelliklerini mümkün kılıyor. STLA Large platformunda üretilen araçlar, şirketin önde gelen küresel pazarlardaki müşteri talebinin temelini oluşturuyor. Yeni platformu kullanan ilk modeller, Kuzey Amerika pazarında sunulacak olan Dodge ve Jeep® modelleri olacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diğer markalara da geliyor

  Ardından üretim sürecine Alfa Romeo, Chrysler ve Maserati gibi diğer markalar da katılacak. Stellantis, STLA Large ile 2024 ve 2026 yılları arasında 8 aracı pazara sunmayı hedefliyor ve yeni nesil platform birden fazla montaj tesisine aktarılabilen, dayanıklı ve uygun maliyetli üretim süreçleriyle dikkat çekiyor. Platform ayrıca temel bileşen setinden daha fazla araç çeşitliliği ile üst düzey kalite ve müşteri memnuniyeti sağlayan benzersiz teknoloji esnekliği ile tasarlandı. Gelecek ürünler, otomobil, crossover ve SUV araçlara kadar geniş bir yelpazedeki araç türlerini kapsayacak ve bunların tümü müşterilere sıfır emisyon ve anında tork tepkisi gibi elektrikli araçlara özgü avantajlar sunacak. Bu kapsamda markaya özel ürün bilgileri de bu yıl paylaşılacak. Yeni platform esnekliği ve çevikliğiyle ayrışıyor! STLA platformlarına yönelik iddialı hedefler belirlediklerini söyleyen Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Günümüzde müşterilerimizin bizden beklediği şey de bu. Birden fazla araç tipini ve tahrik sistemini kapsayacak kadar esnek, iyi tasarlanmış bir bileşen grubu ile mevcut ürünlerimizin daha üstün performans gösteren versiyonlarıyla bir araç ailesi oluşturmak. Bu ikonik markalarımızın her bir müşterisine hitap edecek. Platformun esnekliği ve çevikliği onu özel kılıyor ve Kuzey Amerika'da elektrikliye geçiş noktasında başarımızın itici gücü olacak” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow