Yerli otomobilin perdesi açılıyor

Yerli otomobilin perdesi açılıyor

Türkiye’nin merak edilen, bir an evvel hayata geçmesi beklenen yerli otomobil projesinde önemli bir aşama kaydediliyor. 27 Aralık 2019 Cuma günü araçların ilk gösterimi yapılacak.

Türkiye'nin sahip olduğu, küresel ölçekte rekabet edecek bir otomobil markası yaratma hedefiyle Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği güçlerini birleştirdi ve 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi (TOGG) kurdular. TOGG’un hedefi 2022 yılında doğuştan elektrikli, bağlantılı ve güncel otonom seviyesine sahip, orta büyüklükte (C segmenti) bir "sportif çok amaçlı otomobil (SUV)" ile yola çıkmak. Çalışmaların ilk aşamasını tamamlayan TOGG 27 Aralık 2019 günü Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla araçların ön tanıtımını yapacak.Birçok vaka araştırıldı


TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş proje hakkında şu açıklamaları gerçekleştirmişti:


“Akıllı ve bağlantılı otomobilimizin etrafında oluşturduğumuz ekosistem dahilinde yeni hizmetler, yeni kullanıcı deneyimleri ve yeni iş modelleri geliştireceğiz. İş ortaklarımızla ve çevremizde filizlenen girişim şirketleriyle yeni fikir ve teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlayacağız. Uzun yıllardır ülkece hayalini kurduğumuz bir büyük işi gerçekleştirmek üzere yola çıktık. Stratejimizi belirleme aşamasında otomotivi etkileyen temel eğilimleri analiz edip tüm dünyadan alanında başarılı olmuş veya olamamış bir çok vakayı inceledik. Bu incelemelerde otomotivdeki büyük dönüşümün sinyallerini görüp sadece otomobil üretmekle, marka geliştirmekle kalmayıp otomobilden daha fazlasını yapmamız gerektiğine karar verdik. Otomobilden daha fazlası demek, elektrikli ve bağlantılı otomobillerle ortaya çıkıp otomobilin ev ve işimizden sonra üçüncü bir yaşam alanına dönüştüğü, otonom seviyesinin arttığı, otomobil sahipliği kavramının yeniden ele alındığı ve yeni hizmetlerin ortaya çıktığı bir hareketlilik yani mobilite dünyası demektir. Bu dünya ise kendi içinde bir ekosistem olarak kurgulanmayı gerektiren yeni fikirlere açık, yeni teknolojilerin hakim olduğu ve tek başına değil işbirlikleriyle başarının sağlanacağı ve girişimciliğin ön planda olduğu bir ortamdır.”


2 yılda fabrika kurulması planlanıyor


27 Aralık 2019'da ön gösterim ile örtüsü kalkacak yerli otomobil için takip eden iki yılda fabrika kurulması planlanıyor. C segmentinde bir SUV olan ilk aracın 2022 yılında yola çıkması öngörülüyor. 2030 yılına kadar ürün gamının gelişip 5 modelle farklı ihtiyaçlara cevap vermesi hedefleniyor. Projemiz ile 2022 yılından itibaren 15 yıl içinde GSMH’ye toplam 50 milyar Avro, cari açığa ise 7 milyar Avro katkıda bulunulması planlanıyor. 5 bini doğrudan olmak üzere 20 bin kişiye ise istihdam sağlanması öngörülmekte.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS