Denize girmek orucu bozar mı? Oruçluyken denize girilir mi?

Denize girmek orucu bozar mı? Oruçluyken denize girilir mi?

Ramazan’ın yaz aylarına denk geldiği dönemlerde oruç tutan kişiler denize girmek konusunda kararsız kalabiliyor. Diyanet’in konuyla ilgili yaptığı açıklama ise net. İşte “denize girmek orucu bozar mı?” sorusuna Diyanet’in verdiği yanıt…

Oruçluyken denize girmek durumunda kalan kişiler bu konunun oruca olan etkisini araştırmayı sürdürüyor. Peki, denize girmek orucu bozuyor mu? Diyanet İşleri Başkanlığı konu ile ilgili ne düşünüyor? İşte tüm detaylar…


Diyanet’in konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle; Ağız ve burundan su kaçırmamak kaydıyla denize girmekle oruç bozulmaz. Fakat denize giren kimse, yüzme esnasında gelen dalgalar karşısında veya başka bir şekilde su yutabilir. Bu itibarla oruçlu iken denize girmekten kaçınmak daha ihtiyatlıdır.


UNUTARAK YEMEK İÇMEK ORUCU BOZAR MI?


Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” (Buhârî, Savm, 26) buyurmuştur.


Unutarak yiyip içen kimse, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkamalı ve orucuna devam etmelidir. Oruçlu olduğu hatırlandıktan sonra mideye bir şey inerse, oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 253-254).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS