hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Salatı Tefriciye Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: 4444 Salatı Tefriciye Duası Nasıl Yapılır?

  Salatı Tefriciye Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: 4444 Salatı Tefriciye Duası Nasıl Yapılır
  expand

  Müslümanların zora düştüğünde veya bir dileği mevcut olduğunda dualara başvurması İslam dini için oldukça önemli olaylardan birisidir. İslam dininde zora düşen kişilerin okuduğunda rahata kavuşacağına inanılmakta olan dualardan birisi de Salat-ı Tefriciye duası olmaktadır. İslam dininin kutsal olan kitabı Kur'an-ı Kerim içerisinde yazmasa da İslam dünyasından alıntılanan kaynaklara bakıldığında halk arasında Salat-ı Tefriciye adı ile bilinmekte olan duanın belirli bir sayıda okunmasının bireye kolaylık sağlayacağına inanılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İslam âlimi olan İmam Kurtubi'nin bir beladan ya da sıkıntıdan kurtulmak isteyen kişilerin veya hayırlı bir işe niyetlenen kişilerin Salat-ı Tefriciye duasını 4444 defa okumasının yararı olacağını söylediğine inanılmaktadır.

  Salat-ı Tefriciye Arapça Duasının Okunuşu Nasıldır?

  Salat-ı Tefriciye duasının Arapça okunuşu şu şekilde olmaktadır: “Allâhumme salli salaten kâmileten ve sellim selamen tâmmen ala Seyyidinâ Muhammedinillezi tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukda bihil-havaicu ve tünalü bihir-reğâibü ve hüsnül-havatimi ve yustaskal ğamamu bivechihil Kerim ve ala âlihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lumin lek.” Biçiminde ifade edilmektedir.

  Salat-t Tefriciye Duasının Türkçe Anlamı Nasıldır?

  Salat-ı Tefriciye duasının Türkçe anlamı şu şekilde olmaktadır: " “Allah’ım! Bizim Efendimiz olan Hz. Muhammed’e (sav) mükemmel bir salât ve rahmet, kusursuz bir selâmet ve selâm vermeni temenni ediyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine pek çok düğüm çözülür, sorunlar ve belalar onun hürmetine açılarak dağılır, dilek ve gereksinimler onun hürmetine yerine getirilir. Amaçlara O’nun hürmetine erişilir, güzel neticeler O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli olan yüzü hürmetine bulutlarda yer alan yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehlî beytine, onun ashabına da her göz kırpacak kadar olan zamanda (her an, saniye) her nefes alabilecek vakitte sana malum olan varlıklar sayısı kadar salât et.” Biçiminde ifade edilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salat-ı Tefriciye (Nariye) Duasının Faziletleri Nelerdir? 

  Salat-ı Tefriciye duası bir hayli ünlü olan bir salattır. Salat-ı Tefriciye duası, ihlas ile birlikte okunmaya devam edildiği durumda okuyan bireyde dilediklerinin gerçekleşmesi, yaşamında meydana gelen sorunların ortadan kalkması, başlarına gelebilen zorluklar, hastalıklar mevcut olduğunda oldukça fazla etkili olduğu bilinmektedir.

  Bununla beraber İmam Kurtubi’nin dediğine göre Salat-ı Tefriciye 100 kez veya 41 kez okumaya devam edilmesi halinde bireyin zaman geçtikçe problemlerinin giderildiğini, işlerinin oldukça kolaylaştığını, içinin nurla dolduğunu, rızkının bir hayli bollaştığını, itibarının da arttığını belirtmiştir. Birey eğer dilediklerinin çabuk gerçekleşmesini istiyor ise Salat-ı Tefriciye duasını okunması gerekmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurtubi önemli olan ya da hayırlı olan bir işin gerçekleşebilmesi ya da belaların def edilebilmesi için Salat-ı Tefriciye 4444 kez okunmalı demiştir. Salat-ı Tefriciye duasını okuyacak kadar zamanı bulunmayan kişiler 5, 3, 7, 21, 41 veya 11 kez okuyabilmektedir. Okunan sayıya göre faziletleri bulunmaktadır. Özellikle çağımızda bir ameliyata girecek olan kişi veya bir sınava girecek olan öğrenciler için okunmaktadır.

  Kaynak: Makalenet

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA