hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Salli Barik Duası Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı: Salli Barik Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Salli Barik Duası Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı: Salli Barik Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Allahümme salli ve Allahümme bârik duaları namazlarda okunan ve Müslümanlarca ezbere bilinmesi gereken dualar arasında olmaktadır. Salli ve Bârik duaları içerisinde Hazreti Peygambere salavat da geçen ve salavatın önemini de belirten dualardandır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Salli Barik Duası", İslam inancında Hz. Muhammed'e salavat ve bereket getirmek için okunan bir duadır. Bu dua, Peygamber Efendimize saygı ve sevgiyi ifade eder ve genellikle namazlarda veya özel ibadet anlarında okunur.  Ayrıca, bu dua İslam inancında Hz. İbrahim ve onun ailesine yapılan salavat ve bereket dileklerini de içerir. Müslümanlar tarafından sıklıkla okunan bu dua, dini ritüellerin ve ibadetlerin önemli bir parçasıdır.

  Allahümme Salli ve Allahümme Bârik Duaları Türkçe ve Arapça Okunuşu 

  Salli ve bârik dualarının Arapça harfler ile Türkçe okunuşu şöyledir;

   Allahümme Salli Ala Muhammedin ve Ala Ali Muhammedin kema salleyte ala İbrahim ve ala ali İbrahim inneke hamidun mecid.

   Allahümme bârik ala Muhammedin ve Ala ali Muhammedin kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim inneke hamidun mecid. 

  Salli Ve Bârik Dualarının Anlamları

  Salli ve bârik dualarının anlamları şöyledir; 

   Allahım Muhammede ve Muhammedin ailesine, İbrahim ve onun ailesinin üzerine salat ettiğin gibi salat et, şüphe yokki sen çok hamd edilen ve şanı yüce olansın. 

   Allahım Muhammede ve Muhammedin ailesine İbrahim ve ailesine bereket ihsan ettiğin gibi bereket ihsan eyle. Şüphesiz ki sen çokça Hamd edilen ve şanı yüce olansın. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salli Ve Bârik Dualarının Faziletleri ve Faydaları 

  Allahümme Salli ve Allahümme bârik duaları müslümanlar için çok önemli dualar arasında bulunmaktadır. Salli ve bârik dualarının içerisinde Salavatı şerife bulunmasından dolayı pek çok hikmeti barındırmaktadır.

   Allahümme Salli ve Allahümme bârik duaları namazlarda okunduğu için kıymetli ve faziletleri de duaların anlamlarında görülmektedir. Salli ve Bârik dualarının okunması bolluk ve bereketi arttıran ve içerisinde salavat getirildiği için günahların bağışlanmasına vesile olan dualardandır. 

   Salli ve bârik dualarını okumak ile salavatı şerife getirmek ve bunu dua ile bir araya getirilmesi bakımından faziletli ve faydalı dualardan olmaktadır. 

   Allahümme Salli Ve Allahümme Bârik dualarında Hazreti Peygamberin ve ailesinin yani ashabının geçmesi ve Hazreti İbrahime de salavat getirilmesi bu duaların faziletini arttırmak için önemlidir. 

   Salli ve bârik dualarının okunması ve sadece namaz içerisinde değil gün içerisinde okunması Salavatı şerife sevabı almaya vesile olurken günahların affolunması ve ibadetlerin kabulüne de vesile olmaktadır. 

   Salli ve bârik dualarını okumak işlerin yolunda gitmesine ve sıkıntı ve kederden uzak kalmaya vesile olmaktadır. 

   Salli ve bârik duaları kolay ezberlenebilen dualardandır. Salli ve Bârik duaları fazileti pek çok olan dualardan olduğu için ezberlenmesi ve sık sık okuması tavsiye edilmektedir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Salli ve bârik dualarını tesbihat şeklinde okumak ve dua etmek bu dualar hürmetine bağışlanma ve günahların affına niyet etmek oldukça faziletli ve faydalı olmaktadır. 

   Allahümme Salli Ve Allahümme Bârik duaları yiyeceklerin üzerine ve bereketlenmesi istenen şeylerin üzerine okunduğunda bereketin artmasına vesile olmaktadır. Yeni bir işe başlarken salli ve bârik dualarını okuyarak başlamak o işte başarılı sonuçlar almaya ve muvaffak olmaya vesile olmaktadır. Salli ve Bârik duaları rızkın açılmasına ve bereketlenmesinde faydalı olan dualardandır. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA