hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tahmidiye Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Tahmidiye Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

  Tahmidiye Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Tahmidiye Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)
  expand

  Tahmidiye, kökeni Arapça bir sözcüktür kelime anlamı bakımından hamd etmek, şükretmek anlamında kullanılmaktadır. Kuran-ı Kerim içerisinde Tahmidiye duası oldukça önemli dualar arasında yer almaktadır. Peki, Tahmidiye duası faziletleri ve meali nelerdir? İşte Tahmidiye duası Türkçe, Arapça okunuşu ve anlamı...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Tahmidiye Duası Türkçe

   Tahmidiye duası Arapça okunması faziletlidir. Aynı zamanda Arapça bilmeyen kişiler de Tahmidiye duasını Türkçe okuyarak ibadetlerini yerine getirebilirler Tahmidiye duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir.

   Allahu ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber

   Bismillahirrahmanirrahim, esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın Adıyla

   Allah peygamberinin üzerine huzur ve emniyet olarak indirdi Emniyete alındıkları i.in büyük korku ve dehşeti tanımlayan kıyametin kopması dahi onları korkutamaz. Onlara rızıklar verilir, Allah’ın onlara ihsan ettiği nimetlere kavuşmaktan dolayı mutluluk içindedirler.

   Rahmet Sahibi Rablerinin onlara sözleri selam olarak gelir. Ey ateş onlara karşı soğuk ve selametli ol

   Biz Kuran-ı Kerimden gelen ayetleri Müslümanlara şifa ve rahmet şeklinde indiririz. Onlara rızıklar veririz onlar Allah’ın ihsan ettiği nimetlere sahip olmaktan dolayı mutluluk içindelerdir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Tahmidiye Duası Arapça Okunuşu ve Anlamı

   Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber,Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber,Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber, Allahü ekber

   Bismillahirrahmanirrahim 

   Ferdün, hayyun, kayyumun, hakemun, adluni kuddüs

   Feenzelallahu sekinetehu aleyh, La yahzünühümül feze ul ekber, Yurzekune ferihima bima arahum

   selamun kavlem mir rabbir rahim Ya naru kuni berdev ve selama lillezine amenu hüdev ve şifaün ve nünezzilu minel kurani ma hüve şidauv ve rahmetul lilmünin

   Velhamdü lillahi rabill alemin Alel imani billahi ve ala vahdaniyettihi ve ala külli ismim min esmahi te ala ve ala külli sıfatim min sıfatihi sübhanehu hamdem bi adedi cemi i tecelliyati esmaihi ve sıfatihi celle celaluhu minel ezeli ilel ebedi la ilahe illa hu

   Velhamdü lillahi rabbil alemin alel risaleti muhammediyetti vel imani biha hamdem bi adedi hasenati aler risaletil Muhammedin sallahaü aleyhi ve selleme ve kemalatihi ve semaratihi ve fevaidihi ve bi adedi hasenati alihi ve ashabihi ve ümmetihi aleyis salatu vesellam

   Tahmidiye Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

   Tahmidiye duası 12 bölümden oluşan cevşenin bir kısmıdır. Bu duanın fazileti oldukça büyüktür. başta maddi ve manevi rahatsızlıklara şifaen okunmaktadır. Özellikle Allah’ın sevdiği kulları bu duayı sıklıkla okumuş ve rahatsızlıklarına karşı şifa bulduğu bilinmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   dualar bir ibadet niteliğindedir. Özellikle namaz duaları, Ramazan ayında Kuran- Kerim hatim yapılmasıyla hatim duaları ve hastalıklara şifa istenmesi açısında Tahmidiye duası çok tesirli olduğu bilinmektedir. Bu dua neticesinde Alemlerin Rabbi olan Allah’ın Esma-ül hüsnaları tespih edilmesi ve her bir esmasının ayrı şifacı özellikleri yer almaktadır.

   Tahmidiye Duası Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

   Tahmidiye duası yapılırken öncelikle Allah rızası gözetilerek duanın yapılması çok önemlidir. Zira bu duaların tamamı farz olan ibadetler yerine de geçmektedir. Allah rızası için okunan dualar ve yapılan ibadetlerin karşılığı Rabbimiz tarafından misli karşılık görmektedir.

   Herhangi bir menfaat beklemeden sadece kalben imanın kuvvetli olması ve Rab olan Allah’ın ismini samimiyetle zikredilmesi halinde ibadetlere şifa olacağı faziletleri arasında yer almaktadır. Özellikle dermanı bulunamayan rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olan ve okundukça şifası artan tahmidiye duası her gün öncelikle Yasin ardından da Tahmidiye duasının okunması önemlilik arz etmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Tahmidiye duası okunmaya başlamadan önce abdest alınması ve samimi olarak niyet edilmesi ardından tüm samimi duygular ile okunması esas alınmalıdır. Rahatsız olan kişinin isminin geçerek şifa bekleyen hastaya atfen Allah rızası için okunan Tahmidiye duası şifasın Allah CC tarafından verileceği bildirilmiştir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA