Furkan Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Furkan Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Furkan Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Furkan Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Furkan Suresi, Esma’ül Hüsna’ da yer alan “el-Furkan”dan adını almıştır. Furkan, gerçeği batıldan ayırt etmek anlamına gelir. Mekke zamanında indirilen Sure, Nur suresinden sonra ve Şuara suresinden önce indirilmiştir. Kuran sırasına göre 25., iniş sırasına göre ise 42. sure olarak bilinir. Ayrıca 19. Cüzde yer almaktadır.

Furkan Suresi'nde Allah'ın hükümdarlığından ve mutlak oluşundan bahsedilmektedir. Ayrıca Peygamber Efendimizin peygamberliği de bazı konularla ispatlanır. Kuran, ilahi bir kitaptır ve bunları kabul etmeyen kavimlerin başlarına gelen kötü olaylardan bahsedilmektedir. Ahiret hayatı gerçektir ve ahiret hayatında inkarcılar, günahkarlar büyük azap çekecektir.

Furkan Suresi Tefsiri

Furkan Suresi, Allah'ın yüceliğini ve evrendeki hükümdarlığını vurgularken aynı zamanda O’nu ulûhiyyetine yakışmayan niteliklerden tenzih eden cümlelerle başlamaktadır. Peygamber Efendimiz son peygamberdir ve bunu inkar edenlerin ahiret hayatında uğrayacağı akıbet açıkça belirtilmiştir. Geçmişte pek çok kavmin kendilerine gönderilen peygamberleri ret ettiği ve bu nedenle helak edildiğinden de bahsedilmektedir. Peygamberler insanlık için birer uyarıcıdır ve verdikleri öğütler Yüce Allah tarafından gönderilmiştir.

Yüce Allah tüm alemlerin yaratıcısıdır. Alemler kelimesi çoğuldur. Maddi ve manevi, görünen ve görünmeyen tüm varlıkları kapsadığı gibi, tüm evreni de kapsayan bir kavramdır. İnsan, önce iyi ahlaklı ve dürüst bir kimse olmayı becermelidir. Bu her şeyden önce gelir. Tüm bunlar en güzel şekilde kutsal kitabımız olan Kuran’da anlatılmaktadır. Bu öğütleri alan ve hayatına çeki-düzen veren kimseler mükafatlandırılırken, günaha yeltenip, nefsine boyun eğenler ise cezalarını misliyle çekecektir.

Furkan Suresi Duası Faziletleri ve Faydaları Nelerdir?

Furkan Suresi’nin faydalarının başında ahret hayatını hatırlamak vardır. Sure, insanı iyiye, güzele, tevazu göstermeye, sabra ve saygıya davet eder. Tüm bunları okumak, anlamak ve hayata geçirmek insanı ahiret hayatında hafifletir. Cennetin kapıları kendisine sonuna dek açılır. Ayrıca insan kıskançlıktan, fesatlıktan, iftira atmaktan, dedikodu yapmaktan da kaçınmalıdır. Bunlar belki de en hafif günahlardır fakat can yakar. Furkan Suresi bunlardan arınmamız gerektiğine işaret eder. Furkan Suresi’nin en önemli fazileti ise Allah’ın zikretmektir. Ayrıca insanın içindeki huzursuzluğu yok eder ve hem maddi hem de manevi olarak rahatlamasını sağlar.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS