Hucurat Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hucurat Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Hucurat Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hucurat Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Sure adını dördüncü ayet-i kerimede geçen ‘hucurat’ kelimesinden almaktadır. Muhtelif zamanlarda nazil olmuş ayetlerden oluşmaktadır. Sure Kuran’da 49. suredir ve 18 ayetten oluşmaktadır. Sure Medine döneminin son zamanlarda nazil olmuştur. Fasık kaynaklı haberler, gıybet, Müslümanların kardeşliği, Müslümanlar arası anlaşmazlıklar, itikadi ve ahlaki konular surenin genel konusunu ihtiva etmektedir.

Hucurat Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu ve Anlamı 

Müslümanların edep ve haya konusuna dikkat etmesi gerektiği ve bu konuda herhangi bir ihmale yol verilmemesi gerektiği buyrulmaktadır. Özellikle ilk beş ayet Allah-u Teala’ya ve Peygamber’e (a) karşı takınılması gereken tavır ve davranışlar konu edinilmektedir. Müslüman olma şartının Allah’a ve Resulüne itaatten geçtiği vurgulanmaktadır.

Müslümanların gelen haberleri araştırması gerektiği, özellikle ‘fasık’ addedilen kaynaklardan gelen haberlerin kesinlikle araştırılması gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle Müslümanların buna dikkat etmesi gerektiği kötü bir haber alındığı zaman kaynağının araştırılması emredilmektedir. Bu şekilde hareket edilmediği zaman Müslümanlar arasında anlaşmazlık çıkacağı vurgulanmaktadır. Müslümanların meselelerini anlık duygularıyla değil tahlil ederek çözmelidir.

İki grup Müslüman savaşırsa ne yapması gerektiği, diğer grupların nasıl bir tavır takınması gerektiği ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen davranışlardan uzak durulması gerektiği vurgulanmaktadır. Kişilerle alay etmenin kötülüğü, kötü lakabın yanlışlığı, kötü zanda bulunmanın sakıncası, Müslümanların gizli hayatının araştırmanın sakıncası ve gıybet gibi konular ele alınmaktadır. Ahlaki zaaf Müslüman toplumların yok olmasına neden olmaktadır.

Hucurat Duası Faziletleri ve Faydaları (Tefsir ve Diyanet Meali Dinle)

Soy ve ırk farklılığının meydana getireceği tahribat, kişi ve kabilelerinin ‘kendini üstün görme hastalığı’ gibi konuların meydana getireceği zararlar anlatılmaktadır. İnsanların bir biri ile tanışması için kabile ayırdığını, iman edenlerin kardeş olduğunu, üstünlüğün takvada olduğu ayet-i kerimede belirtilmiştir.

İmanın dille, kalple ve ameli ile canlandırılması gerektiği, sadece dil ile imanın yetersizliği surenin sonunda belirtilmektedir. Allah-u Teala’nın emirlerine uymanın fazileti ve bu yolda samimiyet en önemli konudur.

Dille Müslüman olan, ameli olarak hiç bir şey yapmayanlar ve samimi olmayanlar Dünya hayatında Müslüman sıfatına sahip olabilir. Allah katında bu insanlar ‘Müslüman’ kategorisinde yer almamaktadır. Müslümanların bu duruma düşmemesi için samimi olmaları vurgulanmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS