İstanbul Ankara ve İzmir iftar vakti 2019 il il imsak ve iftar saatleri

İstanbul Ankara ve İzmir iftar vakti 2019 il il imsak ve iftar saatleri

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte oruç tutanları iftar ve imsak telaşı sarmaya başladı. İftar meşgalesinin başında ise iftar vakti yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından iftar ve imsak saatleri kamuoyuyla paylaşıldı. İşte, 2019 İstanbul, Ankara, İzmir ve il il iftar saatleri…

11 ayın sultanı Ramazan başladı. İl oruç için geçtiğimiz gece sahura kalkıldı. Gün içerisinde iftar hazırlıkları başladı. Akşam saatleriyle birlikte fırınlardan pideler alınıp iftar sofraları kurulacak. Gözler ise iftar yani oruç açma saatlerinde… Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 iftar yani oruç açma saatleri kamuoyuyla paylaşıldı. İşte, Ankara, İstanbul, İzmir ve il il iftar saatleri CNN Türk Ramazan imsakiyesinde…

81 İLİN İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

DİYANET’TEN İMSAK VE İFTAR VAKTİ AÇIKLAMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri ve Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Özdemir, imsak vakitlerinin belirlenirken izlenilen yöntemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Sacit Özdemir, "İmsak saatlerinin belirlenmesinde fecr anını son derece duyarlı hassas cihazlarla tespit ettik. Saniye mertebesinde duyarlı sonuçlar elde ettik. Bir tereddüde meydan yok. Bu konuda iddiada bulunanlar hiçbir bilimsel veriye dayanmadan konuşmaktadır." dedi.

Ramazanda gündeme gelen imsak tartışmalarına ilişkin açılmalarda bulunan Prof. Dr. Özdemir, ufuk aydınlanma zamanlarının gözlemsel yolla tespiti konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının yürüttüğü gözlemsel proje hakkında bilgi verdi.

Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama bölümündeki uzmanların ortak bir çalışma yaptığını aktaran Özdemir, bu çalışmada 50 aletsel gözlem, 56 denek gözlemi gerçekleştirdiklerini bildirdi. Aletsel gözlemlerin 28'ini yatsı zamanında 22'sini imsak vaktinde, denek gözlemlerin ise 35'inin yatsı vaktinde 21'inin ise imsak vaktinde gerçekleştiğini kaydeden Özdemir, tan ve fecr vakitlerinin ne zaman gerçekleştiğini veya son bulduğunu belirlemeye çalıştıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS